Novinarstvo zahteva pogum, a novinarji ne bi smeli biti prisiljeni biti pogumni

Svet 11. Jul 202316:31 3 komentarji
Sodišče EU
PROFIMEDIA

Evropski poslanci so danes podprli osnutek zakona za zaščito novinarjev in zagovornikov človekovih pravic pred neutemeljenimi ali zlorabljenimi sodnimi postopki oziroma strateškimi tožbami, katerih namen je njihovo ustrahovanje in utišanje (t. i. SLAPP tožbe). Slovenska evroposlanka Irena Joveva je opozorila, da sicer dobra zakonska osnova varuje žrtve zgolj v primeru čezmejnih sodb, ki jih zagotovo ni toliko, kot jih je znotraj posameznih držav.

Evropski poslanci so danes podprli osnutek zakona za zaščito novinarjev in zagovornikov človekovih pravic pred neutemeljenimi ali zlorabljenimi sodnimi postopki oziroma strateškimi tožbami, katerih namen je njihovo ustrahovanje in utišanje.

Evropska komisija je aprila lani predlagala osnutek direktive za boj proti t. i. SLAPP tožbam, poslanci Evropskega parlamenta pa so danes glasovali o pogajalskem stališču glede nove zakonodaje na tem področju, ki so ga podprli z 498 glasovi za, 33 proti in 105 vzdržanimi. Kratica SLAPP v angleščini pomeni “strategic lawsuit against public participation”, torej strateška tožba za onemogočanje udeležbe javnosti.

Nova pravila bodo namenjena zaščiti tistih, ki se ukvarjajo z zadevami javnega interesa. Veljala bodo tudi v čezmejnih primerih, žrtve bodo dobile odškodnino za psihološko škodo in škodo, povzročeno njihovemu ugledu, predlog pa vsebuje tudi priporočila za obravnavo nacionalnih strateških tožb.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je po glasovanju dejala, da “novinarstvo zahteva pogum, vendar novinarji ne bi smeli biti prisiljeni biti pogumni, da lahko opravljajo svoje delo”.

Poslanke in poslanci so države članice pozvali tudi, naj oblikujejo enotne kontaktne točke za žrtve strateških tožb, pristojne nacionalne organe pa so pozvali, naj jim nudijo ustrezno pomoč. “Naš cilj je jasen: zaščititi novinarje in druge ključne akterje v civilni družbi pred zlorabami v sodnih postopkih,” je dejala evropska komisarka Vera Jourova.

Slapp tožbe
Peticija za ukrepanje proti SLAPP tožbam, februar 2022; Profimedia

Med poslankami in poslanci, ki so pod okriljem odbora za kulturo sooblikovali besedilo zakonodajnega predloga, je bila tudi slovenska evroposlanka Irena Joveva (Svoboda/Renew). V sporočilu za javnost po glasovanju je izrazila zadovoljstvo nad dejstvom, da je bil predlog sprejet brez dodatnih dopolnil, ki bi oslabila tekst in znižala standarde. Toda hkrati je opozorila, da sicer dobra zakonska osnova varuje žrtve zgolj v primeru čezmejnih sodb, ki jih zagotovo ni toliko, kot jih je znotraj posameznih držav.

Evropski parlament in države članice bodo v sredo začeli pogovore o končni obliki zakonodaje, so sporočili iz Evropskega parlamenta. Ministri držav članic Evropske unije so se o pogajalskem stališču dogovorili prejšnji mesec.

Pravosodni ministri EU so se takrat med drugim strinjali, da bi morali imeti sodniki možnost, da čim prej zavržejo očitno neutemeljene tožbe, katerih namen je utišati in finančno izčrpati novinarje, aktiviste in civilno družbo.

Pri Koaliciji proti tožbam SLAPP v Evropi (CASE), ki povezuje nevladne organizacije po vsej Evropi, so junija doseženi dogovor ministrov označili za neuspeh v prizadevanjih, da bi sprejeli trdne ukrepe za zaščito novinarjev in aktivistov.

Menili so, da je njihovo skupno stališče močno omililo prvotni predlog Evropske komisije in zavzema restriktiven pristop glede nekaterih njegovih ključnih določb.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje