ZN skrbi skorajšnja usmrtitev z dušikom v Alabami: To bi lahko pomenilo mučenje

Svet 16. Jan 202417:38 0 komentarjev
Ameriški zapor
Foto: PROFIMEDIA

Usmrtitev z dušikom v ameriški zvezni državi Alabama bi lahko pomenila mučenje, opozarja urad ZN za človekove pravice. "Zaskrbljeni smo zaradi skorajšnje usmrtitve z uporabo nove in nepreverjene metode," iz Ženeve opozarja Ravina Shamdasani. Po njenih besedah bi usmrtitev s to metodo, ki je niso uporabili še nikjer na svetu, lahko pomenila mučenje ali drugo kruto ravnanje v skladu z mednarodnim pravom.

Usmrtitev Kennetha Eugena Smitha z dušikovim plinom v ameriški zvezni državi Alabama bi lahko pomenila mučenje, je danes opozoril urad ZN za človekove pravice (OHCHR).

Oblasti v zvezni državi je pozval, naj Smithovo usmrtitev prekličejo in namesto izumljanja novih načinov usmrtitve prizadevanja raje usmerijo k popolni odpravi smrtne kazni.

“Zaskrbljeni smo zaradi skorajšnje usmrtitve z uporabo nove in nepreverjene metode: zadušitve z dušikovim plinom,” je v Ženevi sporočila tiskovna predstavnica OHCHR Ravina Shamdasani. Po njenih besedah bi usmrtitev s to metodo, ki je niso uporabili še nikjer na svetu, lahko pomenila mučenje ali drugo kruto ravnanje v skladu z mednarodnim pravom.

Oblasti v Alabami je pozvala, naj prekličejo Smithovo usmrtitev, ki je napovedana za 25. januar, in naj se vzdržijo vseh drugih usmrtitev na ta način. Ob tem je izrazila zaskrbljenost, ker so to metodo nedavno odobrili tudi v zveznih državah Misisipi in Oklahoma.

Po mnenju OHCHR bi morale sicer ameriške oblasti in druge države, kjer še izvajajo smrtne kazni, namesto izumljanja novih metod usmrtitve smrtno kazen popolnoma odpraviti, poročajo tuje tiskovne agencije.

Pri usmrtitvi z dušikom obsojencu na obraz nadenejo masko, preko katere namesto zraka vdihuje dušik, dokler ne umre. Smithovi odvetniki so sicer dokazali teoretično tveganje bolečine in trpljenja obsojenca med usmrtitvijo, vendar je sodnik Austin Huffaker njihove argumente zavrnil.

Kot je dejal, namreč to tveganje ne pomeni ustavne kršitve, poleg tega pa da 58-letnemu Smithu, ki je leta 1988 s sostorilcem umoril ženo pridigarja, ni bila zagotovljena neboleča smrt.

Zakaj so ga obsodili na usmrtitev? Danes 58-letni Smith je skupaj s sostorilcem leta 1988 umoril ženo pridigarja, ki jima je za to plačal po tisoč dolarjev. Pridigar se je želel po smrti soproge okoristiti z denarjem od njene zavarovalnine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!