Gospodarska združenja: Ne potrebujemo pomoči države, temveč konkurenčne pogoje

Gospodarstvo 26. Apr 202316:47 0 komentarjev
Gospodarska zbornica Slovenije
Denis Sadikovič/N1

Štiri panožne gospodarske organizacije opozarjajo, da slovensko gospodarstvo ne potrebuje pomoči države, temveč konkurenčne pogoje in predvidljivo poslovno okolje. Ocenjujejo, da razmere trenutno niso takšne in da, nasprotno, sprejeti vladni ukrepi ustvarjajo neenakost med slovenskimi podjetji. Organizacije zato med drugim pozivajo h konkurenčnim cenam električne energije za slovenska podjetja.

Slovensko gospodarstvo zadnja leta kaže obetavne znake razvoja, pri čemer je po mnenju štirih panožnih organizacij ključno osredotočiti se na izboljšanje njegove konkurenčnosti.

“V gospodarstvu že vseskozi opozarjamo, da ne želimo subvencij oziroma pomoči države. Želimo le primerljive konkurenčne pogoje in predvidljivo poslovno okolje,” so v skupnem sporočilu za javnost zapisali Trgovinska zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije.

V tem trenutku po njihovi oceni razmere niso takšne. “Nasprotno, sprejeti ukrepi so ustvarili neenakost med slovenskimi podjetji in povzročajo nedopustno diskriminacijo,” izpostavljajo.

Zbornice in združenje pozivajo h konkurenčnim cenam električne energije za slovenska podjetja, zlasti velika in energetsko intenzivna. “Ta skupaj ustvarijo kar 51 odstotkov čistih prihodkov od prodaje celotnega slovenskega gospodarstva in predstavljajo 44 odstotkov dodane vrednosti ter tretjino vseh zaposlenih v gospodarstvu,” so zapisali.

“Konkurenčnost je povezana z mednarodno usmeritvijo in pomeni našo primerjavo z drugimi državami. Čeprav se je uvrstitev Slovenije na lestvici svetovne konkurenčnosti skozi leta izboljšala, je njena uspešnost v drugih indeksih, kot so npr. mednarodni indeks konkurenčnosti davčnih sistemov in globalni inovacijski indeks, ostala stabilna ali se zmanjšala,” so še zapisali v sporočilu.

Po njihovem mnenju se mora Slovenija še naprej osredotočati na izboljšanje konkurenčnosti in inovacij, da bo dosegla boljše rezultate na mednarodnih lestvicah.

Poleg velikih in energetsko intenzivnih podjetij so, kot so opozorili, v neenakopravnem položaju tudi nekatera mala in srednje velika podjetja.

Izzive je treba po njihovih besedah nasloviti takoj. “Zagotavljanje konkurenčnih pogojev glede cene električne energije bi ugodno vplivalo tudi na umiritev rasti drobnoprodajnih cen v skupini prehrane, ki že od zadnjega četrtletja lani kaže trend postopnega zniževanja obsega prodaje,” so navedli.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!