Madžarska in Rusija zapečatili jedrski veleprojekt

Gospodarstvo 14. Nov 202315:25 3 komentarji
jedrska elektrarna paks
Foto: PROFIMEDIA

Madžarska in Rusija sta zapečatili dogovor o gradnji novih jedrskih reaktorjev. Po pričakovanjih bi lahko nova reaktorja začela elektriko proizvajati v začetku prihodnjega desetletja.

Madžarska in ruska državna jedrska agencija Rosatom sta potrdili časovnico za dolgo načrtovano gradnjo dveh novih blokov v jedrski elektrarni Paks.

Kot je danes povedal madžarski minister za zunanje zadeve in trgovino Peter Szijjarto, je razširitev elektrarne presegla papirologijo in prešla v fazo gradnje.

Po ministrovih napovedih, ki jih je povzela madžarska tiskovna agencija MTI, bi nova jedrska reaktorja elektriko lahko začela proizvajali v začetku prihodnjega desetletja.

“Danes smo potrdili urnik del za naslednja leta. Nova jedrska reaktorja bomo v omrežje priklopili v začetku naslednjega desetletja,” je dejal Szijjarto na novinarski konferenci, ki jo je imel skupaj z vodjo Rosatoma Aleksejem Likačevom.

Paks, ki stoji 100 kilometrov južno od Budimpešte, je največji jedrski projekt v Evropi z gradbenim dovoljenjem, je poudaril minister. Po njegovem prepričanju bo Madžarska zaradi investicije ostala med 20 državami sveta, katerih gospodarstvo bo raslo kljub zmanjšanju okolju škodljivih emisij. Nova reaktorja naj bi vsako leto za 17 milijonov ton zmanjšala madžarske emisije ogljikovega dioksida.

Poleg glavnega ruskega izvajalca bodo pri projektu sodelovali tudi ameriški, nemški, francoski, švedski, avstrijski in madžarski podizvajalci, navaja MTI.

Nova reaktorja bosta po navedbah nemške tiskovne agencije dpa zamenjala dva od štirih trenutno delujočih reaktorjev.

Celotna naložba naj bi stala približno 12 milijard evrov, od tega naj bi več kot 80 odstotkov pokrilo rusko posojilo.

Madžarski premier Viktor Orban se je o širitvi jedrske elektrarne z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom dogovoril že leta 2014, pristojne madžarske oblasti pa so potrebna dovoljenja izdale lani.

Kljub sankcijam proti Rusiji, ki jih je uvedla EU zaradi ruske vojaške agresije na Ukrajino, ki se je začela februarja 2022, in mednarodnemu pritisku se Orban ni odpovedal načrtom za gradnjo.

Jedrska elektrarna Paks je bila zgrajena med letoma 1969 in 1987, po navedbah dpa pa zagotavlja okoli polovico madžarske oskrbe z električno energijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje