Spor glede krvavškega vodovoda bosta župana poskusila rešiti z mediacijo

Gospodarstvo 24. Feb 202320:13 0 komentarjev
Delavci prenavljajo vodovod
Fotografija je simbolična. Žiga Živulović jr./Bobo

Danes je spor med občinama Cerklje na Gorenjskem in Šenčur prišel do prve obravnave na kranjskem okrožnem sodišču. Občini sta na ločenih bregovih glede plačila gradnje krvavškega vodovoda, župana pa sta se zdaj odločila, da bosta spor skušala rešiti z mediacijo. Medtem je gradnja vodovoda že skoraj končana in naj bi bil predan v uporabo aprila.

Spor med občinama Cerklje na Gorenjskem in Šenčur glede plačila gradnje krvavškega vodovoda je danes prišel do prve obravnave na kranjskem okrožnem sodišču, kjer pa sta se župana obeh občin odločila, da ga bosta skušala rešiti z mediacijo. Gradnja vodovoda je medtem že skoraj končana, v uporabo naj bi bil predan aprila.

Izvedba projekta Oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save – 1. sklop, kot se uradno imenuje projekt krvavškega vodovoda, je stekla maja 2020. Približno 15 milijonov evrov vredna investicija obsega več kot 24 kilometrov cevovodov, ureditev vodovodnega zajetja Krvavec, izgradnjo sodobnega objekta za pripravo pitne vode z ultrafiltracijo, nov vodohran Taber in 10 vodovodnih vozlišč.

Namen projekta je dolgoročno zanesljiva in kakovostna oskrba s pitno vodo za skoraj 30.000 prebivalcev na območju občin Cerklje, Komenda in Vodice ter dela občin Šenčur in Kranj. V projekt, ki ga s 7,2 milijona evrov nepovratnih sredstev sofinancirata EU in država, je tako vključenih pet občin, in sicer Cerklje s 43-odstotnim deležem, Kranj z 11-odstotnim, Šenčur s 16-odstotnim ter Vodice in Komenda s po 15-odstotnim deležem.

Do spora prišlo že ob začetku del

Že ob začetku del je prišlo do spora, saj občine Komenda, Šenčur in Vodice niso želele plačati računov za gradbena dela, izvedena pred podpisom pogodbe o državnem in evropskem sofinanciranju septembra 2021. Zaradi tega se je gradnja vodovoda skoraj zaustavila, saj cerkljanska občina ni imela dovolj sredstev za njegovo izvedbo. Kot je povedal cerkljanski župan Franc Čebulj, jih je takrat pred zaustavitvijo projekta rešilo to, da je Komenda priznala pravno zmoto in zapadle obveznosti poravnala.

Kasneje je Občina Cerklje na Gorenjskem rešila tudi spor glede plačila z Občino Vodice, nerešeno pa je ostalo plačilo Občine Šenčur v višini skoraj 300.000 evrov. Cerklje od Šenčurja poleg tega terjajo še plačilo obresti in odvetniških stroškov. Odškodninska tožba je tako vredna okoli 310.000 evrov.

Kot je danes na sodišču izpostavil Čebulj, se je za tožbo odločil, ker je moral zaščititi občinski proračun. Čeprav šenčurska občina ni plačala svojih obveznosti, je vodovod namreč zgrajen tudi za občane Šenčurja in Čebulju se po vsem vloženem trudu za realizacijo projekta ne zdi prav, da mora za to, da bi občina dobila vrnjeno, kar ji pripada, hoditi na sodišče.

Šenčurski župan: problem je v samem postopku

Na obravnavo je prišel tudi šenčurski župan Ciril Kozjek, pri čemer ni kazalo, da bi župana danes uspela rešiti ta že več let trajajoči spor. Na poravnalnem naroku pred sodnico Marušo Stroligo Petelin pa sta se tako tožena kot tožeča stran zedinili, da bosta rešitev skušali najti iz mediacijo.

Kot je povedal Kozjek, Občina Šenčur želi plačati tudi situacije od 1 do 14, ki so bile izvedene še pred podpisom pogodbe o sofinanciranju. “Občina Šenčur je gradnjo vodovoda dolžna plačati in glede tega nimamo zadržka, problem pa je v samem postopku,” je pojasnil Kozjek in dodal, da zadeva ni tako enostavna, kot morda zgleda, ter da rabijo nove račune, saj bi bili sicer v davčnem prekršku.

“Skratka, želimo račune poravnati. Krvavški vodovod podpiramo in želimo, da je zgrajen,” je izpostavil šenčurski župan. Prepričan je, da bi zadevo zlahka rešili s pogovori, vendar pa je morda nekaj ega na obeh straneh peljalo v nasprotno smer reševanja problema. Je pa Kozjek prepričan, da je mediacija korak naprej in da bodo sedaj zadevo vendarle uspeli rešiti.

Gradnja krvavškega vodovoda je medtem že skoraj končana, prav danes je bila namreč vložena dokumentacija za izdajo uporabnega dovoljenja. Se je pa gradnja zaradi nekaterih zapletov, pa tudi zaradi epidemije in dobave materialov zavlekla za več kot leto dni. Čebulj sedaj računa, da bodo vodovod lahko slovesno odprli aprila.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!