Digitalno zeleno potrdilo in zaostajanje Slovenije

Koronavirus 08. Jun 202110:51 > 09. Jun 2021 14:12 0 komentarjev
Brnik in potovanje v času covida-19: omikron
Bobo

Digitalno zeleno potrdilo in glasovanje o obeh uredbah, ki urejata vprašanje njegove uvedbe, je na dnevnem redu evropskih poslancev na plenarnem zasedanju v Strasbourgu. Izide glasovanja bodo objavili v sredo. Slovenija je ena od le štirih držav EU, ki so še v testni fazi.

Bolgarija, Hrvaška, Češka, Danska, Nemčija, Grčija, Litva, Poljska in Španija so države, ki so se že pred 1. julijem, ko bo digitalno zeleno potrdilo (EUDCC) stopilo v veljavo v EU, povezale na sistem in sprejemajo vsaj eno od možnosti – cepljenje, prebolelost oziroma negativni test.

Večina preostalih držav je tehnično pripravljena, da se poveže na EUDCC, medtem ko je Slovenija med štirimi državami, ki so še v fazi tehničnega testiranja.

Zemljevid, kje so države članice pri implementaciji EUDCC:

EU: Digitalno zeleno potrdilo
Evropska komisija

Na tej stopnji so še Finska, Madžarska in Slovaška. Med državami, ki niso v EU, a bodo prav tako uvedle digitalno zeleno potrdilo, so še Liechtenstein, Islandija in Norveška – te so prav tako še vedno v testni fazi. Švica je medtem že pripravljena na implementacijo.

Z vprašanjem, kako daleč smo do cilja, smo se obrnili na ministrstvo za javno upravo (MJU), ki skrbi za tehnični del priprave potrdila, in na ministrstvo za zdravje (MZ), ki skrbi za koordinacijo. Kot so nam odgovorili, je Vlada naložila NIJZ, da v sodelovanju z MZ in MJU zagotovi informacijsko rešitev za izdajo in dostop do digitalnega zelenega potrdila (DZP). Naloga ministrstva za notranje zadeve pa je, da najkasneje do 15. junija vzpostavi pogoje za preverjanje DZP na mejah Slovenije.

Zastoji pri pridobitvi digitalnih potrdil

Da lahko pridobimo potrdilo o cepljenju, potrebujemo ustrezno sredstvo za e-identifikacijo. Lahko se odločimo za kvalificirana potrdila za e-podpis, pri tem pa imamo na voljo potrdila SIGEN-CA in SIGOV-CA, Poštarca, AC NLB in Halcom CA. Prvi dve izdaja ministrstvo za javno upravo, tretjega dobimo na Pošti Slovenije, AC NLB prek Nove Ljubljanske banke, zadnjega pa izdaja podjetje Halcom.

Druga možnost za e-identifikacijo je tudi mobilna identiteta smsPASS, ki jo prav tako izdaja MJU.

Zaradi velikega zanimanja za pridobitev digitalne identitete se je povečal pritisk na upravne enote, kamor se mora posameznik odpraviti osebno, da pridobi eno od potrdil, ki jih izdaja MJU. Na ministrstvu so se tako odločili, da razširijo nabor točk, na katerih lahko pridobite mobilno identiteto smsPASS – to naj bi bilo po novem mogoče na cepilnih mestih, finančnih uradih Fursa, centrih za socialno delo in ministrstvu za pravosodje.

Nove lokacije, kjer lahko pridobite smsPASS, so objavljene tukaj.

A zapleta se predvsem pri cepilnih mestih – kot smo že pisali, v največjem cepilnem centru v Ljubljani storitev na primer še ni na voljo. Upravno enoto Ljubljana so sicer obvestili, da jim lahko ponudijo prostor, a odgovora niso dobili. Odgovore UE prav tako še čakamo.

Po naših neuradnih informacijah pa je ljubljanski župan Zoran Janković obljubil osebje, ki bo od sobote naprej prisotno v cepilnem centru – pet popoldan in pet dopoldan.

Medtem v cepilnem centru v Kočevju, ki že od začetka cepljenja slovi po dobri organiziranosti, lahko izpolnite vlogo za pridobitev smsPASS. Od četrtka so so zbrali več kot 700 vlog, kar dokazuje, kako veliko je zanimanje za pridobitev potrdila. Tamkajšnji župan Vladimir Prebelič je zagotovil, da lahko vse za pridobitev mobilne identitete uredite kar na cepilnem mestu.

Kako bo delovalo digitalno zeleno potrdilo?

EU digitalno covidno potrdilo oziroma digitalno zeleno potrdilo je dokaz, da je bila oseba cepljena proti covidu-19, negativna na testu ali pa je bolezen že prebolela.

Glavne značilnosti potrdila bodo, da je ta lahko v digitalni ali papirnati obliki, v obeh primerih pa je opremljen s QR-kodo in veljaven v vseh državah EU. Na voljo bo v uradnem jeziku držav članic in angleščini.

Za izdajo certifikata so odgovorne posamezne državne oblasti – izda ga lahko na primer center za testiranje ali ministrstvo za zdravje.

Posameznik je upravičen do digitalnega potrdila ne glede na to, s katerim cepivom je cepljen, pomembno je le, da ima to dovoljenje v EU. Države članice se lahko odločijo, da so upravičenci tudi tisti, ki so bili cepljeni z drugim cepivom. Od njih je odvisno, ali bodo sprejeli potrdilo po prvem odmerku ali šele ob precepljenosti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!