Zdravstvene zavode skrbijo nižje cene zdravljenja covidnih bolnikov

Koronavirus 01. Jun 202120:45 > 20:45 0 komentarjev
Covid oddelek
Matej Povše/UKC LJ

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so po vladnem sprejetju splošnega dogovora opozorili na velike finančne posledice zaradi znižanja cen zdravljenja covidnih bolnikov. Odločili so se, da bodo dali pobudo k sprejetju aneksa.

Vlada je prejšnji teden sprejela Splošni dogovor o financiranju v zdravstvu za pogodbeno leto 2021. Ta med drugim predvideva nižje cene zdravljenja pacientov s koronavirusom.

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so opozorili na velike finančne posledice zaradi znižanja cen zdravljenja covidnih bolnikov. Na osnovi teh bo “poslovanje bolnišnic oteženo, kar bo vnovič vodilo do negativnih poslovnih rezultatov,” so zapisali, zato bodo dali pobudo k sprejetju aneksa.

Kot so še zapisali, naj se v njem upoštevajo cene, ki jih je združenje na podlagi dejanskih podatkov bolnišnic ministrstvu za zdravje predlagalo kot osnovo za sprejem v splošnem dogovoru, ki določa cene zdravstvenih storitev v javnem zdravstvenem sistemu za letošnje leto.

“Bolnišnice tudi zavračajo, da se cene zdravstvenih storitev sprejemajo za nazaj, in sicer od 1. januarja letos dalje, kar je predmet letošnjega splošnega dogovora”, so zapisali in napovedali, da bodo zato to določilo tudi proučili.

Cena zdravljenja bolnika brez zapletov v bolnišnici bo po novem znašala 3523 evrov (doslej 8000 evrov), za zdravljenje bolnika s koronavirusno boleznijo z zapleti 6301 evro (prej 16.001 evro), za zdravljenje bolnika s covidom v enoti intenzivne terapije z ventilatorjem pa dobrih 37.924 evrov (doslej 46.833 evrov).

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob tem pojasnil, da so cene uskladili po presoji več 1000 primerov, ki so jih v tem letu obravnavali v bolnišnicah, medtem ko so bile lanske cene postavljene na podlagi prvih 300 primerov hospitalizacije zaradi covida v Sloveniji.

Kaj še vsebuje nov dogovor?

Največ sredstev bo država v okviru dogovora za leto 2021 sicer namenila duševnemu zdravju otrok in mladostnikov (2,2 milijona evrov), pa tudi širitvam na primarni ravni (2,1 milijona evrov) zaradi težav z dostopnostjo osebnih zdravnikov.

Med pomembnejšimi spremembami so še 3,8 milijona evrov za pokritje izplačila regresa za zaposlene v zdravstvu in 1,2 milijona evrov za pokritje premije dodatnega kolektivnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence in sredstva za izplačilo dodatka za dvojezičnost zaposlenim v zdravstvu, ki ga prejemajo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!