Znanstveniki v dvomih: je koronavirus ušel iz laboratorija?

Koronavirus 26. Maj 202115:06 0 komentarjev
Wuhan inštitut za virologijo
Thomas Peter/REUTERS

ZDA so bližje kot kdajkoli prej premagovanju covida-19, saj je polovica države cepljena in je odpravljenih vse več omejitev. Vendar smo še vedno daleč od odgovora, kako je nastal ta virus, ki je zaprl svet – kar je zelo zastrašujoče. Vse več je namreč namigov, da ni izšel iz narave, kar številni strokovnjaki že nekaj časa trdijo.

ZDA zahtevajo vse več študij, opozarjajo pa tudi na pomembnost odkritij za prihodnje pandemije in bolj odkrito razmišljajo, da so napake ali nesreča v kitajskem laboratoriju povzročile pandemijo covida-19.

Kitajska vlada pravi, da je primer končan.

Najnovejša dognanja

Poročilo ameriške obveščevalne službe je pokazalo, da je več raziskovalcev na Inštitutu za virologijo v Vuhanu novembra 2019 zbolelo in jih je bilo treba hospitalizirati, kar je nova podrobnost o resnosti njihovih simptomov. Ni jasno, ali so raziskovalci zboleli za covidom-19, laboratorij pa je odločno zanikal poročilo in ga označil kot laž, s katero naj bi se plasirala tako imenovana teorija o uhajanju virusa iz laboratorija.

Znanstveniki, ki so povezani z inštitutom, so že prej povedali, da je inštitut z virusom v stik prišel šele 30. decembra.

ZDA so zagotovile nekaj sredstev za preučevanje koronavirusov in njihov prenos z netopirjev. Sredstva je dobil tudi Inštitut za virologijo v Vuhanu.

Dr. Anthony Fauci, direktor Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, je v torek v Kapitolu dejal, da bi bilo “zanemarjanje dolžnosti”, če ne bi financirali prejšnjih raziskav koronavirusa pri netopirjih na Kitajskem.

“Nočete preučevati netopirjev v okrožju Fairfax v Virginiji, da bi ugotovili, kaj je pripeljalo do preskakovanja virusa z živali na človeka,” je dejal Fauci in dodal, da morajo ZDA “tja, kjer se stvari dogajajo”.

V ločeni izjavi v Beli hiši je Fauci dejal, da številni znanstveniki še vedno verjamejo, da je bolezen naravnega izvora, vendar je nujno z več preiskavami najti pravi vzrok.

Svetovalec Svetovne zdravstvene organizacije Jamie Metzl je dejal, da je teorija o uhajanju iz laboratorija mogoča. To bi se lahko zgodilo, ko so znanstveniki “pikali in zbadali in preučevali” viruse z dobrim namenom razvoja cepiv.

“Verjamem, da se je potem zgodilo nenamerno uhajanje, ki mu je sledilo kriminalno prikrivanje,” je dejal Metzl, ki je bil zaposlen v Clintonovi administraciji v State Departmentu in je višji uradnik v Atlantskem svetu.

Tudi dr. Fauci, eden najboljših strokovnjakov za nalezljive bolezni v ZDA, je ta teden dejal, da ni prepričan, da se je bolezen pojavila naravno, in si prizadeva za dodatne preiskave.

Zaključek je: treba je narediti več preiskav.

Uradna razlaga o izvoru covida-19 ni dovolj dobra

Poglobljena študija, ki jo je WHO opravil s kitajsko vlado in je bila objavljena marca, je raziskala morebiten izvor bolezni in ugotovila, da se je virus, čeprav še ni dokazov, kako se je bolezen razvila, verjetno prenesel na ljudi neposredno z netopirjev ali še bolj verjetno z vmesne vrste, ki ga je dobila od netopirjev in nato prenesla na ljudi.

Koronavirus medicinska sestra
Issei Kato/REUTERS

WHO v poročilu trdi, da je teorija o uhajanju iz laboratorija “zelo malo verjetna”, in omenja, da pred decembrom ni bilo okuženih laboratorijskih delavcev, kar je argument proti teoriji. Poročilo ameriške obveščevalne službe zdaj kaže, da so laboratorijski delavci zboleli že pred decembrom.

Tudi ko je bilo poročilo objavljeno, so uradniki WHO pozvali k dodatni preiskavi na Kitajskem.

Prikrivanja na začetku izbruha

Kitajski uradniki so na začetku izbruha, na katerega Kitajska sveta ni ustrezno opozorila, za prenos krivili tržnico z morskimi sadeži v Vuhanu, kar po Metzlovem mnenju ne drži.

Pravzaprav je veliko dokazov, da je kitajska vlada skušala prikriti obstoj virusa. CNN je februarja objavil poročilo prijaviteljev nepravilnosti in ljudi, ki so opozarjali na virus, ki se je začel širiti, a so zaradi tega nekateri izginili, druge so kitajske oblasti pridržale, tretji pa so zboleli za covidom-19 in umrli.

Poročilo vključuje časovni razpored opozoril kitajskih zdravnikov, ki so primerljivi z neukrepanjem vlade.

“Ne glede na izvor pandemije – prvi mesec, ko je Kitajska vso energijo porabila za to, da je stvari prikrila, namesto da bi odpravila težavo, je omogočil, da je majhen ogenj vzplamtel v večjega, ta pa se je še širil in zanetil svetovni požar, “je dejal Metzl.

Kitajska se ni želela podrediti odprti preiskavi in je vztrajala pri strogih parametrih prejšnje študije WHO. Ameriška vlada in drugi so kritizirali pomanjkanje preglednosti, WHO pa je pozval k nadaljevanju raziskav. Bidnova administracija se je ponovno pridružila WHO, potem ko je Trumpova administracija ZDA umaknila iz nje.

Potreba po več študijah

Skupina uglednih znanstvenikov z ustreznimi izkušnjami je kritizirala poročilo Svetovne zdravstvene organizacije, ker teorije laboratorijskega uhajanja ni jemala dovolj resno – zavrnjena je bila le na nekaj straneh poročila, ki je bilo napisano na več sto straneh.

“Hipoteze o naravnem ali laboratorijskem izvoru moramo jemati resno, dokler ne bomo dobili zadostnih podatkov,” so znanstveniki zapisali v reviji Science Magazine.

Pomanjkanje preglednosti je pomagalo tudi pri rasti teorij zarot. Z več dokazi o teoriji laboratorijskega uhajanja se bolj spodbuja ljudi, kot je republikanski senator iz Arkansasa Tom Cotton, ki je predstavil idejo, da je bil virus namenoma ustvarjen kot bioorožje. Ni dokazov, ki bi to trditev posebej podpirali, strokovnjaki pa še vedno trdijo, da je malo verjetna. Washington Post je objavil pogled na to, kako so vprašanja, ki so jih zastavljali republikanci, kot je Cotton, pa tudi člani Trumpove administracije in zdaj še Bidnove administracije, privedla do ponovne ocene izvora bolezni, ki še ni dokazan.

Paul Offit, strokovnjak za nalezljive bolezni na Perelman School of Medicine Univerze v Pensilvaniji, je za Wolfa Blitzerja s CNN povedal, da je malo verjetno, da je laboratorij v Vuhanu manipuliral z virusom, da bi ga naredil bolj nalezljivega, vendar morajo to ugotoviti.

Ponovilo se bo

Kitajske oblasti še vedno ne dovolijo tako odprte preiskave, vendar je Offit dejal, da jo svet potrebuje za zaščito pred novo pandemijo.

“Vem, da to morajo dovoliti,” je dejal Offit. “To je zdaj tretji pandemični sev, ki se je pojavil v zadnjih 20 letih. Prvi je bil SARS 1, drugi pa MERS. Mislim, da lahko domnevamo, da še nismo končali.”

Nadaljeval je: “Menim, da moramo to vedeti takoj, ko se zgodi. Nepravično je, da smo se morali zanašati na prijavitelje nepravilnosti na Kitajskem, ki so nam sporočali, da v Vuhanu kroži virus, ki ubija ljudi. To je zavleklo stvari in nam ni dalo možnosti, da delujemo tako hitro, kot bi morali. Mislim, da so za to krivi.”

Avtor: Zachary B. Wolf, CNN
Ryan Pryor iz CNN Health je prispeval k temu poročilu.
Prevod: Slađana Jakovac

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!