Evropski poslanci: polna usta transparentnosti, a poročila objavljajo le redki

Slovenija 06. Feb 202519:02 16 komentarjev
Vladimir Prebilič
Vladimir Prebilič (Foto: Uroš Kokol/N1)

Pogled na spletne strani evropskih poslancev iz Slovenije pokaže, da poročila o porabi slabih pet tisoč evrov evropskega denarja, kolikor posamezni poslanec mesečno prejme za najem pisarn, strojno in programsko opremo, naročnine, reprezentanco …, dokaj redno objavlja le Irena Joveva. Vladimir Prebilič je kljub napovedi, da bo to mesečno počel, do danes objavil le poročilo za lanski julij. Po našem poizvedovanju, zakaj s seznanjanjem javnosti ni nadaljeval, pa so se na njegovi spletni strani pojavila še poročila za naslednje mesece. Matjaž Nemec o objavljanju podatkov razmišlja, Matej Tonin pa pravi, da je njegova spletna stran šele v izdelavi.

Poslanci Evropskega parlamenta so poleg plače, ki znaša 10.802 evra bruto, upravičeni tudi do nadomestil za kritje stroškov, ki nastanejo pri opravljanju njihovih parlamentarnih nalog. Eno od njih je nadomestilo splošnih stroškov v višini 4.950 evrov mesečno. Gre za pavšalni znesek, s katerim naj bi poslanci krili najem pisarn v državi, v kateri so bili izvoljeni, strojno in programsko opremo IT, pisarniški material, naročnino za mobilne telefone in internet, stroške za reprezentanco …

Čeprav se evropski poslanci iz Slovenije radi sklicujejo na transparentnost, pa poročila o porabi tega nadomestila objavljajo le redki. To dokaj redno počne le poslanka iz vrst Gibanja Svoboda Irena Joveva. “Prepričana sem, da bi morali biti prejemki oziroma dohodki sleherne evropske poslanke in slehernega evropskega poslanca transparentni, saj gre nenazadnje za javni denar,” je zapisala na svoji spletni strani.

Joveva pri poročilih precej dosledna, Šarec jih ne objavlja

Kot je razvidno iz njenega poročila za september, je tedaj porabila nekaj več kot tri tisoč evrov. Za najemnino pisarniških prostorov je šlo 1.800 evrov, za stroške pisarne, kot so elektrika, voda, in ogrevanje, 123 evrov, za pisarniški material 115 evrov. Za druge stroške, kjer je navedla naročnino na medije, licenco za Dropbox, poslovensko.si, nakup fotografije ter strošek vodenja računa pa je porabila 960 evrov.

Irena Joveva
Irena Joveva (Foto: Alen Milavec /BOBO)

Oktobra so bili izdatki Irene Joveve nižji, in sicer so znašali 912 evrov. Razlog je, da si pisarno deli z drugim poslancem Gibanja Svoboda v Evropskem parlamentu Marjanom Šarcem ter da najemnino in stroške pisarne plačujeta izmenično. Ko smo v sredo prvič preverjali, kdo od slovenskih evropskih poslancev objavlja poročila o porabi mesečnega pavšala, na spletni strani evropske poslanke Joveve še ni bilo poročila za december, a ga je nato objavila, ostala pa je napaka pri novembrskem poročilu, saj je namesto njega objavila pregled porabe sredstev za julij.

Marjan Šarec
Marjan Šarec (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Če je Joveva pri objavi poročil precej dosledna, pa jih njen strankarski kolega Marjan Šarec ne objavlja. “Pavšal porabljam v skladu z navodili Evropskega parlamenta,” je sicer zatrdil za N1.

Prebilič pred našim poizvedovanjem objavil le eno poročilo

“Transparentnost je ena izmed mojih ključnih vrednot in jo bom udejanjal tudi kot evropski poslanec,” je na svoji spletni strani napovedal Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna). Ob tem je navedel: “Zavezujem se, da bom redno objavljal podrobne podatke o vseh prejetih nadomestilih, porabljenih sredstvih in stroških, povezanih z mojim delom in delom moje pisarne, kar bo javnosti omogočilo vpogled v moje delovanje in zagotavljalo, da so sredstva porabljena odgovorno in v skladu z najvišjimi etičnimi standardi.”

Prebilič je še zapisal, da je mogoče porabo denarja v njegovi pisarni spremljati v mesečnih poročilih. A je do danes objavil le eno poročilo, in sicer za lanski julij, ko je za nakup elektronske opreme porabil 1.579 evrov. Ko smo danes popoldne Prebiliča spomnili na njegove zaveze ob začetku mandata in ga vprašali, zakaj ni objavil še nadaljnjih poročil, nam je odgovoril: “Drži vaš zapis, a se tega ekipa zaveda. Pridno so pripravljali celotno poročilo, ki bo na spletu v ponedeljek.”

Ob tem je dodal, da bo poročilo obsegalo podatke do konca letošnjega januarja. Vendar pa so nato pohiteli in do zdaj objavili poročila do lanskega oktobra. Iz njih je razvidno, da so v Prebiličevi pisarni avgusta in septembra porabili po dobrih pet tisoč evrov (največ za najemnino ter nakup pisarniškega pohištva in opreme), oktobra pa dobre tri tisočake. Iz objavljenih podatkov je tudi razvidno, da je šlo za odprtje lokalne pisarne v Ljubljani oziroma za pogostitev ob odprtju 413 evrov, nekaj so nanesle še poti asistentov v Strasbourg, naročnine na časopise in internet …

Vladimir Prebilič
Vladimir Prebilič (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Nemec razmišlja o objavi poročil, Toninova spletna stran še v izdelavi

Evropski poslanec iz vrst SD Matjaž Nemec porabe pavšala doslej ni objavljal, kot so nam dejali v njegovi pisarni, pa se sedaj pogovarjajo, da bi v prihodnje to storili. “Nimamo česa skrivati,” so dodali. Evropski poslanec NSi Matej Tonin medtem pravi, da je njegova spletna stran trenutno še v izdelavi. “Ko bo končana, boste obveščeni,” je dejal Tonin. Na vprašanje, ali bo takrat razkril tudi porabo pavšala, pa je odgovoril, da ne bo objavljal mesečnih poročil, temveč letni prerez stroškov.

Matej Tonin
Matej Tonin (Foto: Igor Kupljenik /BOBO)

Evropska poslanka SDS Romana Tomc pa pojasnjuje, da denar za splošne stroške uporablja v skladu s pravili, ki jih je določil Evropski parlament. “Tako bo tudi v prihodnje,” pravi Tomc, ki porabe pavšala ne objavlja. Preostali trije evropski poslanci SDS Milan Zver, Branko Grims in Zala Tomašič na naša vprašanja niso odgovorili, kot je razvidno z njihovih spletnih strani, pa porabe pavšala doslej niso razkrivali.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje