
Hudo poškodovani palestinski otroci in mladi, ki so bili na zdravljenju v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča in so zaprosili za mednarodno zaščito, so dobili azil. Večina je nastanjena v integracijski hiši v Mariboru.
Oktobra lani je v Slovenijo prispelo deset hudo poškodovanih palestinskih otrok in mladih iz Gaze, ki so bili v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča deležni zdravljenja in psihosocialne rehabilitacije. Spremljalo jih je sedem spremljevalcev. Štirje mladi pacienti so imeli amputacijo nog, dva pa amputacijo rok. Najmlajši med njimi je bil ob prihodu v Slovenijo star štiri leta.
Kot smo poročali konec lanskega leta, je skupaj šest mladih pacientov in spremljevalcev zaprosilo za mednarodno zaščito in so jih iz URI Soča preselili v azilni dom Logatec.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ), ki je septembra lani s Slovensko karitas sklenilo pogodbo za zdravstveno rehabilitacijo do deset palestinskih otrok v naši državi, je tedaj poudarilo, da je pravica do mednarodne zaščite temeljna človekova pravica. Izhaja iz načela, da ima vsakdo pravico do varnosti in zaščite pred preganjanjem. "Prošnja se obravnava skladno z določbami zakona o mednarodni zaščiti," so dodali na ministrstvu.
V uradu vlade za oskrbo in integracijo migrantov so zdaj za N1 potrdili, da je bila pred kratkim šesterici priznana pravica do mednarodne zaščite. Gre za dva otroka in njuni mami, mladega fanta in 21-letno dekle. Z izjemo dekleta, ki biva zasebno, so ostali nastanjeni v integracijski hiši v Mariboru. Vsi so vključeni v integracijski program, dobili so svetovalca za integracijo, upravičeni so do tečaja slovenskega jezika in tečaja spoznavanja slovenske družbe, deležni pa so tudi zdravstvene oskrbe.
Slovenska vlada si bo sicer tudi v prihodnje prizadevala, da otroci iz Gaze prispejo na zdravljenje v Slovenijo. Kot so nam povedali na zunanjem ministrstvu, naj bi na dolgotrajno zdravljenje pripeljali najtežje bolnike, ki bi jim težko zagotovili okrevanje v regiji, na primer otroke z rakavimi obolenji.