Tanja Fajon: Naredila bom vse, da neto plače diplomatov ostanejo enake

Tanja Fajon
Foto: BOBO

Diplomate je razburila zakonodaja, zaradi katere jih s 1. januarjem za delo v tujini čakajo nižja neto izplačila in ki jo je ministrstvo za zunanje in evropske zadeve očitno spregledalo. Ministrica Tanja Fajon zdaj napoveduje, da bo naredila vse, kar je v njeni moči, da neto plače slovenskih diplomatk in diplomatov ostanejo enake.

Kot smo razkrili na N1, je zunanje ministrstvo spregledalo, kaj prinaša zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki ga je državni zbor sprejel konec marca, ministrstvo za delo pa ga je v medresorsko usklajevanje poslalo že sredi lanskega decembra. Na zunanjem ministrstvu tedaj nanj niso imeli pripomb, pred dnevi pa naj bi le ugotovili, da bodo spremembe pomembno vplivale na plače njihovih uslužbencev, ki so napoteni v tujino.

Kot smo poročali, je z zakonom o čezmejnem izvajanju storitev črtan drugi odstavek 144. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Zpiz). Ta je omogočal, da so se prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pri nekaterih delavcih, napotenih v tujino, plačevali od bruto plače, ki bi jo prejemali za enako delo v Sloveniji. Od 1. januarja 2024 pa se bodo ti prispevki plačevali od bruto plače, ki jo delavci v tujini dejansko prejmejo. To bo veljalo tudi za javne uslužbence in torej tudi za diplomate. Ker je njihova bruto plača v tujini bistveno višja kot njihova bruto plača v domovini, naj bi ob plačilu prispevkov iz dejanske plače v tujini prejeli precej nižje neto izplačilo kot doslej.

Kot smo pisali, pa to v diplomatskih krogih povzroča precejšnje razburjenje. Po besedah več naših virov nekateri diplomati, ki naj bi v kratkem odšli v tujino, napovedujejo, da bodo “prenehali pakirati kovčke”, tisti, ki so že v tujini, pa govorijo o predčasni vrnitvi domov. Ob tem poudarjajo, da so že sedaj plače slovenskih diplomatov v tujini nižje od plač diplomatov iz večine držav EU in da se jim v zunanji službi ne bo več izplačalo delati.

Fajon bo z ministri iskala rešitev za nastale okoliščine

Na poročanje se je zdaj odzvala ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. Kot je napovedala, bo kot ministrica naredila vse, kar je v njeni moči, da neto plače slovenskih diplomatk in diplomatov po 1. januarju 2024 ostanejo na enaki ravni, kot so bile do sedaj. “V naslednjih dneh bom zato povabila pristojne ministre, katerih delokrogi pokrivajo plačno politiko javnih uslužbencev, napotenih na delo v tujino, da se takoj po vladnih počitnicah sestanemo in najdemo skupno, vzdržno in dolgoročno rešitev za nastalo situacijo,” je sporočila Fajon.

Dodala je, da bo sočasno tudi znotraj ministrstva sprejela vse potrebne ukrepe, da se v prihodnosti ne bi več znašli v podobnih okoliščinah, ter vzpostavila delovno skupino, ki bo predlagala ukrepe za izboljšanje položaja in ugleda poklica diplomata v slovenski javnosti in družbi.

Še pred dnevi so na zunanjem ministrstvu na vprašanje N1, kaj bo ta sprememba pomenila za plače diplomatov, odgovorili, da uslužbenci zunanjega ministrstva, ki so napoteni na delo na slovenska diplomatska predstavništva in konzulate v tujini, prejemajo plače na podlagi uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev v tujini, ki določa, da je podlaga za obračun prispevkov, davkov in drugih dajatev plača, ki bi jo uslužbenec prejemal, če bi opravljal delo v Sloveniji.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so takšno tolmačenje označili kot napačno – pri tem so pridobili tudi mnenje službe vlade za zakonodajo. “Uredba ne more biti nad zakonom. Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bodo za vse zaposlene, ki so napoteni v tujino, obračunani enako, torej od dejanskih bruto plač. Diplomati niso izjema,” je za N1 dejal državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.