Znano je, kdo se bo pogajal s predstavniki zaposlenih na upravnih enotah

Slovenija 04. Mar 202409:59 0 komentarjev
Upravna enota Ljubljana
Upravna enota Ljubljana (Foto: BOBO)

Vlada se je seznanila z napovedjo splošne stavke uslužbencev upravnih enot in s stavkovnimi zahtevami Sindikata državnih organov Slovenije. Sprejela je izhodišča za pogajanja v zvezi z njihovimi stavkovnimi zahtevami in imenovala pogajalsko skupino, ki jo bo vodil Mirko Stopar.

Vlada je na današnji dopisni seji imenovala pogajalsko skupino za pogajanja s Sindikatom državnih organov Slovenije (SDOS), ki se bo pogajala o reševanju stavkovnih zahtev, ki se nanašajo na dvig plač vseh javnih uslužbencev na upravnih enotah, na njihov položaj v sistemu, dodatek za blagajniško poslovanje in povečanje kadrovskega načrta, so sporočili po seji vlade.

Vladno pogajalsko skupino vodi Mirko Stopar z ministrstva za javno upravo, sestavljata pa jo še namestnik vodje načelnika Upravne enote Domžale Marko Grujičić ter član Branko Vidič z ministrstva za javno upravo.

Po zadnjih podatkih so stavko, ki bo potekala ob sredah in se bo začela 13. marca, napovedali zaposleni na 51 od 58 upravnih enot.

Predsednik Sindikata delavcev zaposlenih v Upravni enoti (UE) Ljubljana Bežigrad Slobodan Vuk je v današnjem sporočilu za javnost pojasnil, da bodo tudi zaposleni na ljubljanski upravni enoti 13. marca začeli stavko vsako sredo do izpolnitve zahtev. Med zahtevami sta povišanje plače vsem zaposlenim na upravni enoti za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih, kar pomeni, da se “nazivi ne smejo končati pri višjih svetovalcih”. Prav tako zahtevajo takojšnjo ureditev dodatka za blagajniško poslovanje in zaposlitev dodatnih kadrov.

“Tudi zaposleni na UE Ljubljana smo razočarani, saj se ministrstvo za javno upravo na opozorila in zahteve po takojšnji rešitvi nevzdržnih razmer ne odziva. Situacija je zaradi odhodov zaposlenih in prevelikega pripada zadev nevzdržna in brez sistemskih sprememb neobvladljiva,” je zapisal Vuk.

Omenil je, da že vrsto let opozarjajo na probleme in predlagajo izboljšave, ki bi uporabnikom zagotovile, da bi imeli kakovostne storitve na upravnih enotah. “Uporabniki na upravnih enotah nimajo ‘storitev’, ki si jih zaslužijo s plačilom davkov in tudi taks,” meni.

“Ministrstvu za javno upravo je spremembe obljubljalo, sedaj pa se je zavilo v molk in pred napovedanimi stavkami s pogajalsko skupino sploh ne komunicira,” je bil kritičen. Napovedana stavka po njegovem prepričanju “ni samo pravica zaposlenih, temveč tudi dolžnost, saj poznamo razmere na upravnih enotah in nam je zato v interesu, da obrnemo trende zavoljo vseh nas, ki živimo v Sloveniji”.

Zaposleni na upravnih enotah so sicer stavkali tudi konec januarja, ko je od ponedeljka do srede potekala stavka vsaj en dan na 41 od 58 upravnih enot. Zdaj pa so stavko napovedali vnovič. Kot je prejšnji teden pojasnil predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, “se glede urejanja te problematike ni zgodilo nič”. Vlada sicer zaposlenim na upravnih enotah ponuja postopen dvig plač v petih letih. “Za operativni del državne uprave ne vidimo pametne rešitve, čeprav so obljube velike. Dva plačna razreda bo pobrala inflacija, sploh ker to ne bo izplačano drugo leto ali letos,” je kritičen Verk.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!