Švicarji na referendumu zavrnili popolno prepoved poskusov na živalih

Svet 13. Feb 202212:32 > 16:24 0 komentarjev
Testiranje na živalih
PROFIMEDIA

V Švici je potekal referendum, na katerem so volilci med drugim odločali o popolni prepovedi medicinskih poskusov na živalih. Delni izidi kažejo, da so zavrnili popolno prepoved medicinskih poskusov na živalih. So pa Švicarji podprli so strožje omejitve pri oglaševanju tobačnih izdelkov.

V okviru švicarskega sistema neposredne demokracije so aktivisti za pravice živali pridobili dovolj podpore za izvedbo referenduma o prepovedi testiranja medicinskih preparatov in postopkov na živalih. Predlog pa bi prepovedal tudi poskuse na ljudeh in uvoz novih zdravil, razvitih na tak način. Že ankete so pobudi aktivistov za pravice živali napovedovale majhno verjetnost za uspeh. “Če pa bi bil sprejet, bi bila Švica edina država s takšno prepovedjo,” je dejal predsednik lobistične skupine švicarskih univerz Yves Fluckiger.

Delni izidi referendumskega glasovanja so pokazali, da so Švicarji pobudo odločno zavrnili – proti je glasovalo skoraj 80 odstotkov volilcev.

Pobudi so nasprotovale vse politične stranke, parlament in vlada, češ da gre predaleč in da bo imela hude posledice za medicinske raziskave kot tudi za gospodarstvo. V Švici namreč kemijski in farmacevtski sektor predstavljata več kot polovico vsega izvoza. Švicarske oblasti so dodale še, da so njihovi zakoni, ki urejajo medicinske poskuse in testiranje na živalih, že zdaj med najstrožjimi na svetu.

Lobistična skupina švicarske farmacevtske industrije Interpharma je že opozorila, da bodo v primeru prepovedi prizadete institucije in podjetja prisiljena preseliti svoje dejavnosti v tujino.

Švicarji podobne pobude že trikrat zavrnili

V državi je bilo sicer zgolj v letu 2020 uporabljenih približno 560.000 živali za testiranje, kar je sicer bistveno manj od skoraj dveh milijonov na leto v začetku osemdesetih let. Na upad testiranj so vplivale številne omejitve, kot na primer, da morajo raziskovalci, ki želijo za medicinsko testiranje uporabiti žive živali, dokazati, da ni na voljo druge metode in da bodo pogoji za živali humani.

Švica je v preteklosti že zavrnila tri pobude na to temo, in sicer leta 1985 s 70 odstotki, leta 1992 s 56 odstotki in leta 1993 z 72 odstotki glasov. Podoben rezultat se pričakuje tudi danes.

Oglaševanje tobaka bo prepovedano povsod, kjer lahko oglase vidijo otroci

Švicarski volilci so glede na delne izide s 57 odstotki podprli strožjo prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov, ki je sicer ključno področje za prihodke vlade. V prihodnosti bo oglaševanje tobaka prepovedano povsod, kjer oglase lahko vidijo otroci in mladi, kar pomeni konec plakatov za oglaševanje tobačnih izdelkov v javnosti, vključno s kinematografi, mediji in športnimi prizorišči.

Prejšnje omejitve oglaševanja tobaka so prepovedovale le direktno usmerjanje takšnega oglaševanja na mladoletnike ter oglase za tobačne izdelke na radiu in televiziji, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Švica pri omejitvah oglaševanja tobačnih izdelkov močno zaostaja za večino najrazvitejših držav, za kar mnogi krivijo tudi močno lobiranje nekaterih največjih svetovnih tobačnih podjetij s sedežem v tej državi.

Švicarji so odločali še o državnih subvencijah za medijska podjetja. Tem je nasprotovalo približno 56 odstotkov volivcev, saj so kritiki tega predloga trdili, da obstaja verjetnost, da bodo novinarji zaradi tega manj kritično poročali o vladi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!