Oglaševanje

Moški z "zlomljenim srcem" umirajo pogosteje kot ženske

author
U. Ž.
10. jun 2025. 04:14
bolečina v prsih
Fotografija je simbolična (Profimedia)

Nova raziskava je pokazala, da za sindromom zlomljenega srca pogosteje zbolevajo ženske, a imajo moški s tem sindromom večjo verjetnost za smrt. Zakaj?

Oglaševanje

59-letni moški je prišel na poseg v prvo bolnišnico pekinške univerze in začel čutiti hude bolečine v prsih in zadihanost. Simptomi se niso zdeli povezani z njegovimi že znanimi zdravstvenimi težavami.

Moškemu so namreč štiri mesece prej z mehurja odstranili več rakavih tumorjev. V krogu družine se je na vso moč trudil, da bi bil videti močan, in se je izogibal razpravam o svojem zdravju. Globoko v sebi pa je bil zelo zaskrbljen in zaradi strahu pred ponovno boleznijo ponoči ni mogel spati, piše CNN.

Oglaševanje

Stres in huda zaskrbljenost sta ga pripeljala do takotsubo kardiomiopatije, bolj znane kot sindrom zlomljenega srca. Gre za zelo redko srčno obolenje. Povzroča ga stres, zaznavajo pa ga predvsem pri ženskah. A študija, ki je bila maja objavljena v reviji Journal of the American Heart Association, kaže, da je bolezen za moške načeloma nevarnejša.

Velike razlike med moškimi in ženskami

Sindrom se pojavi ob izrednih čustvenih ali fizičnih obremenitvah, kot so smrt ljubljene osebe, zadetek na loteriji ali dvigovanja težkega kavča – srčno mišico mora preplaviti velika količina stresnih hormonov, zaradi česar del mišice "zamrzne". Ker se srce še naprej trudi črpati kri, se pojavijo simptomi, podobni infarktu.

medicinska sestra
Fotografija je simbolična (Foto: Tina Kosec/BOBO)

Že omenjena nova študija iz maja je analizirala podatke 200.000 bolnikov iz ZDA, ki so bili med letoma 2016 in 2020 hospitalizirani zaradi sindroma zlomljenega srca. Medtem ko so ženske predstavljale 83 odstotkov vseh primerov, je bila pri moških kar dvakrat večja verjetnost, da bodo zaradi takega stanja umrli. Stopnja umrljivosti pri moških "z zlomljenim srcem" je bila 11,2-odstotna.

Oglaševanje

"Razlike med moškimi in ženskami so zelo presenetljiva ugotovitev," je dejal soavtor študije dr. Mohammad Reza Movahed, klinični profesor medicine na Univerzi Arizona v Tucsonu. Prepričan je, da bi jo bilo treba podrobneje preučiti.

Po eni od domnev, ki znanstveno niso potrjene, bi razlike v ravni hormonov lahko vplivale na izid.

Možni dejavniki: hormoni in družba

Ko je človek v stresnem položaju, se iz nadledvičnih žlez sprožijo hormoni boja ali bega, imenovani kateholamini. Ti povišajo srčni utrip, krvni tlak, fizično moč, spodbudijo pa tudi psihično aktivnost. A lahko njihove ekstremne ravni prav tako začasno "omamijo" celice v srčnem tkivu, je pojasnil profesor.

Oglaševanje

Moški naj bi v stresnih okoliščinah proizvajali več kateholaminov v primerjavi z ženskami, zaradi česar se pri moških morda pojavljajo hujši primeri tega sindroma, je dejal.

Vlogo bi lahko imel tudi ženski spolni hormon estrogen, ki ima zaščitni učinek na srce in ožilje, meni dr. Louis Vincent, raziskovalec neinvazivne kardiologije na Univerzi v Miamiju, ki sicer ni sodeloval v tej študiji.

Poleg bioloških razlik imajo lahko pomembno vlogo pri resnosti bolezni tudi družbeni dejavniki. "Večina zdravnikov ve za sindrom, a morda menijo, da prizadene večinoma ženske, zato je pri moških morda spregledan," je opozoril kardiolog in direktor bolnišnice Mount Sinai Fuster Heart Hospital dr. Deepak Bhatt. Prav tako moški navadno pomoč iščejo v poznejši fazi bolezni, saj menijo, da so njihovi simptomi obvladljivi.

Oglaševanje

Hudi zapleti

Sindrom vodi v hude zaplete, med njimi so krvni strdki, možganska kap, srčni zastoj in srčno popuščanje. Če je bolezen odkrita hitro, se lahko zapletom izognemo, poroča CNN.

Nenadno, hudo bolečino v prsih ali zadihanost je treba vedno obravnavati kot nujno medicinsko pomoč, je opozoril dr. Bhatt in dodal, da lahko pri preprečevanju bolezni pomaga obvladovanje kroničnega stresa.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih