Na Kitajskem zgradili avtocesto brez enega samega delavca

Svet 07. Feb 202505:03 6 komentarjev
kitajska, avtocesta, avtonomna gradnja, umetna inteligenca, droni,
Foto: Zajem zaslona/YOUTUBE

Skoraj 160 kilometrov avtoceste so zgradili samo avtonomni stroji s pomočjo umetne inteligence, dronov in satelitskega omrežja.

Kitajska je dosegla nov mejnik v uporabi sodobne tehnologije.

S kombinacijo umetne inteligence, dronov in avtonomnih strojev je zgradila skoraj 160 kilometrov dolg odsek avtoceste, pri njeni gradnji pa ni sodeloval niti en delavec.

Projekt je oktobra lani izvedla na avtocesti, ki povezuje Peking, Hongkong in Macao, poroča britanski portal Highwaysindustry.

Flota avtonomne delovne opreme

Ključno vlogo pri tem velikem podvigu je odigrala flota avtonomne delovne opreme, ki jo je razvil kitajski proizvajalec težke mehanizacije Sany.

Med avtonomni stroji so bili 20 metrov širok stroj za polaganje asfalta brez posadke, šest valjarjev z dvojnim bobnom, težkih 13 ton, ter trije valjarji z gumijastimi kolesi, težki 30 ton.

Položaj strojev je nadzoroval kitajski satelitski navigacijski sistem Beidou, z naprednimi algoritmi in uporabo komunikacijskih omrežij z nizko zakasnitvijo pa so zagotavljali natančno načrtovanje poti in brezhibno polaganje novega asfalta.

Vsaka naprava je bila opremljena z elektronskimi varnostnimi ograjami, funkcijami zaustavitve v sili in sistemom za sprotno zaznavanje ovir. Te zaščitne tehnologije so omogočile, da se je avtonomna oprema dinamično odzvala na spremembe v okolju in morebitne nevarnosti.

Osrednji stroj projekta je bil stroj SAP200C-10, ki je postavil svetovni rekord s polaganjem 19,25 metra širokega cestnega pasu v enem samem prehodu. Ta inovacija je močno pospešila gradnjo, obenem pa zmanjšala število spojev, izboljšala gladkost cestišča in povečala njegovo strukturno vzdržljivost.

Projekt predstavlja pomemben napredek v asfaltiranju in postavlja nove standarde v gradnji cest po vsem svetu, piše portal. Dokazuje pa tudi, kako lahko avtomatizacija, podprta z umetno inteligenco, zniža stroške, skrajša roke izvedbe projektov in izboljša kakovost gradnje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje