Informacije N1: kazenska ovadba zaradi kršitev pravic goričanskih šivilj vložena

Gospodarstvo 25. Apr 202316:07 1 komentar
moda mi&lan, šivilje
Egon Parteli/N1

Po informacijah N1 je inšpektorat za delo danes zaradi suma kaznivega dejanja kršitev temeljnih pravic delavk in delavcev zoper odgovorne v tekstilnem podjetju Moda Mi&Lan vložil kazensko ovadbo.

Po 11 letih, 33 inšpekcijskih nadzorih, 42 že ugotovljenih kršitvah, nekatere se še ugotavljajo, je inšpektorat za delo, ki ga vodi v. d. glavnega inšpektorja Luka Lukić, danes zaradi suma kaznivega dejanja kršitev temeljnih pravic delavk in delavcev v tekstilnem podjetju Moda Mi&Lan zoper odgovorne osebe v podjetju le vložil kazensko ovadbo.

Da jo nameravajo vložiti, smo na N1 razkrili že v nedeljo. A vprašanj za inšpektorat je kljub temu še vedno veliko.

Od tega, zakaj so ob ponavljajočih se kršitvah delavskih pravic šivilj in drugih zaposlenih v tem podjetju, o katerih smo na N1 prav tako pisali, za vložitev ovadbe potrebovali kar dobro desetletje, do tega, zakaj se nikoli v tem času niso odločili za izrek tudi najvišjih možni kazni ali ureditvene odločbe. Podrobnejša pojasnila inšpektorata pričakujemo na jutrišnji novinarski konferenci, na kateri bodo predstavili tudi podrobnosti zdaj že vložene kazenske ovadbe.

Pričakujejo pa jih, kot je za N1 povedal državni sekretar Dan Juvan, tudi na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Juvan je bil v odzivu za N1 namreč zelo oster, med drugim je dejal: “Če se potrdi, kar ste objavili, in če se se potrdi tudi to, kar smo izvedeli preko inšpektorata, koliko je bilo teh nadzorov, takšno podjetje ne bi smelo obstajati, moralo bi se zapreti, odgovorni za tako brutalno izkoriščanje pa bi morali za zapahe.”

Da je položaj, v katerem so se znašle goričanske šivilje, med katerimi so tudi nekdanje šivilje Mure, nedopusten, so opozorili tudi v Inštitutu 8. marec. In se tudi oni vprašali, kako je mogoče, da je do vložitve kazenske ovadbe moralo miniti toliko časa.

Na N1 že nekaj dni podrobno odstiramo položaj goričanskih šivilj. Pred našo kamero je tudi v strahu pred izgubo zaposlitve sedel le en zaposleni v podjetju in med drugim povedal, da se razmere močno poslabšujejo in v zadnjih letih celo stopnjujejo. Z nekaj drugimi šiviljami smo govorili po telefonu, a ob pogoju, da njihov izjav, kaj šele imen, ne objavimo.

Prav v zadnjih tednih pa je šivilje še dodatno ponižalo obvestilo na oglasni deski, naj si same v službo prinesejo tudi  WC papir, ki ga je direktor in lastnik Milan Mörec po vrnitvi z bolniške odsotnosti na delu dal umakniti in trdi, da ga tudi obsoja.

šivilje, moda mi&lan, wc papir
N1

Prav na dan, ko bi moral izplačati plače, se je Milan Mörec, lastnik in direktor tega tekstilnega podjetja na pogorišču nekdanje Mure, znašel v blokadi vseh transakcijskih računov. Zato šivilje in drugi zaposleni še vedno čakajo na marčevsko plačo. Pa tudi na lanski regres, od katerega so za zdaj zaposleni videli vsega 90 evrov.

A kot v zadnjih dneh razkrivamo na N1, v tem podjetju vedno znova prihaja tudi do neizplačil sobotnih ur in onemogočanja njihovega koriščenja, onemogočanja izrabe letnega dopusta, zamud pri izplačilu nadomestil za malico in prevoz na delo, celo prispevkov. V zadnjem času pa je prišlo še do kršitev varstva pri delu, neizplačilo lanskega regresa in zdaj še marčevske plače pa je tista točka, na kateri so po informacijah N1 zaposleni začeli postajati bolj nervozni kot kdaj prej.

A najbolj jih skrbi, da bo podjetje končalo v stečaju. Kar nekaj šivilj, ki še delajo tam, ima največ pet let do upokojitve, eno travmatično izkušnjo s stečajem, Murinim, pa že imajo za seboj. To je tudi ključni razlog, da se šivilje praviloma ne izpostavljajo javno in da se do zdaj tudi nikoli niso postavile za svoje pravice.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje