Vlada pokimala 78-milijonski zadolžitvi dveh elektrodistributerjev

Gospodarstvo 13. Apr 202316:10 2 komentarja
daljnovod
Žiga Živulović jr./Bobo

Vlada je na današnji seji dala soglasje k nameri Elektra Primorska in Elektra Maribor, da pri Evropski investicijski banki (EIB) najameta do 78 milijonov evrov posojila. Zdaj relativno nizko zadolženi elektro distribuciji denar potrebujeta za vlaganja v omrežje in izvedbo tako imenovanega zelenega prehoda.

Elektrodistribucijski podjetji sta danes relativno nizko zadolženi. Elektro Maribor je imel konec leta 2021 55 milijonov evrov dolga, Elektro Primorska pa okoli 29 milijonov evrov.

Zdaj pa je Evropska investicijska banka (EIB) vlado prosila za soglasje za odobritev 78-milijonskega posojila elektrodistribucijskima podjetjema “za financiranje investicijskega programa v elektroenergetsko infrastrukturo za distribucijo električne energije”. Vlada je na današnji seji sklenila, da posojilu ne nasprotuje. Soglasje mora dati še Evropska komisija.

Koliko posojila odpade na posamezno podjetje, ni znano, prav tako ne, kakšna je predvidena dinamika črpanja.

Ozko grlo zelenega prehoda

Kot smo pisali, ob naraščajočem zanimanju za sončne elektrarne, toplotne črpalke, nenazadnje tudi električne avtomobile ter nameri sedanje vlade, da vse to še pospeši s pozitivno diskriminacijo (na primer pri električnih avtomobilih in sončnih elektrarnah), upravljavci elektro omrežja opozarjajo, da bo to postalo ozko grlo zelenega prehoda. Da je stanje alarmantno, ugotavljajo tudi pisci posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN).

Sistemski operater distribucijskega omrežja (Sodo) je izračunal, da bi morali za redno posodabljanje in prilagajanje dinamiki zelenega prehoda v omrežje v desetih letih vložiti 3,5 milijarde evrov. Pri tem so potrebe posameznih distributerjev različne: Elektro Ljubljana in Elektro Maribor bosta morala vložiti po milijardo evrov, Elektro Primorska pa precej zmernejših 370 milijonov evrov (več na spodnji grafiki). Predvideni tempo vlaganj pa je prepočasen, da bi ta cilj dosegli: distributerji so za letos predvideli za 70 milijonov evrov investicijskih vlaganj, po Sodovem načrtu bi morali že letos vložiti 190 milijonov evrov.

Razvojni načrt SODO
Razvojni načrt SODO

Kot smo pisali, je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra, ki želi spodbuditi zeleni prehod, distributerje pozvalo, naj okrepijo vlaganja. “Skozi naložbeni in razvojni načrt jih spodbujamo k temu, želimo, da so bolj ambiciozni,” nam je dejal vir z ministrstva in dodal, da naj bi se tudi Slovenski državni holding (SDH) strinjal, da imajo distributerji, ki so v večinski lasti države, neizkoriščen potencial zadolževanja.

Kot je prvi poročal Dnevnik, na SDH snujejo tudi združevanje peterice distributerjev. Po pisanju časnika naj bi jih želeli združiti v dve podjetji, slišati pa je tudi možnost, da bi na koncu ostalo le eno.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje