Infektolog Tomažič: Možnost, da cepiva proti omikronu ne bi učinkovala, majhna

Koronavirus 29. Nov 202119:11 > 19:12 1 komentar
Omikron
PROFIMEDIA

Če je nova različica koronavirusa omikron tako nalezljiva kot delta, njenega širjenja ne bomo mogli preprečiti, je v izjavi pojasnil infektolog Janez Tomažič. Pozval je k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Vse nove različice virusa so nekoliko slabše občutljive na cepiva, je pojasnil Janez Tomažič, infektolog ljubljanske infekcijske klinike. Ob tem je tiste, ki se z virusom še niso srečali in so t. i. imunsko naivni, pozval k cepljenju. Tiste, ki so polno cepljeni, pa k cepljenju s poživitvenim odmerkom cepiva. “Zanesljivo je, da si bolj zaščiten, če imaš več protiteles, in to je v tem trenutku vse, kar lahko naredimo,” je poudaril.

Tomažič je izrazil svojo zaskrbljenost glede različice omikron. “Zakaj nas skrbi? Predvsem zato, ker je zaskrbljenost nad različico izrazila Svetovna zdravstvena organizacija,” je dejal. Ob tem je izpostavil, da je pri novi različici omikron že znano število mutacij, ni pa še jasno, kakšne so posledice teh mutacij.

Prve odgovore o omikronu bomo dobili v 14 dneh

Prvi odgovori glede različice omikron bodo po njegovi oceni na voljo v 14 dneh. Vsi vodilni laboratoriji že analizirajo virus na celični kulturi, ki ji bodo po besedah Tomažiča dodajali “serum cepljenih in serum prebolevnikov”. Na ta način bodo ugotovili, kako se virus obnaša v obeh okoliščinah.

Tomažič pojasnjuje, da za zdaj ostaja več neznank. Med njimi tudi, če je različica omikron bolj nalezljiva od različice delta. Prav tako ni jasno, če se nova različica že širi po populacijah držav, saj doslej potrjene primere okužb povezujejo z vnosi iz Južne Afrike. Po prvih znanih podatkih okuženi z različico omikron sicer ne zbolijo kritično, temveč bolj zmerno, je pojasnil.

Opomnil je, da je različica alfa “svet kolonizirala” v 10 tednih, različica delta pa v petih tednih. “Upam, da omikron tega ne bo naredil še hitreje,” je dejal Tomažič. Na vprašanje, kakšen vpliv bo nova različica imela na prihajajoče praznike, je odgovoril, da bomo za božično-novoletne praznike “morali ostati ob jelkah ob domačem ognjišču”.

Populacijsko imunost predstavlja seštevek cepljenih in prebolelih, je izpostavil Tomažič. “Ta populacijska imunost se je sedaj v veliki meri povečala, lahko pa bi bila še bistveno boljša, če bi se cepilo še več ljudi,” je pojasnil in dodal, da cepljenje predstavlja neprimerno varnejši način pridobivanja imunosti kot okužba.

WHO: Omikron predstavlja zelo visoko globalno tveganje

Različica omikron predstavlja “zelo visoko” globalno tveganje s potencialno resnimi posledicami, je danes opozorila Svetovna zdravstvena organizacija. Pri tem je poudarila, da še vedno ostaja nejasno, kako nalezljiva in nevarna je nova različica, poročajo tuje tiskovne agencije.

Prve primere te različice so potrdili že v več državah, med drugim v Izraelu, Hongkongu in Kanadi. V Evropi so jo doslej potrdili v Avstriji, Italiji, na Češkem, v Belgiji in Nemčiji, na Nizozemskem in Danskem, pa tudi v Veliki Britaniji. V večini primerov so okuženi pripotovali iz Južne Afrike ali drugih držav z juga afriške celine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje