Ministrstvo z novo aplikacijo: prijava potovanja in hitrejša pomoč ob izrednih razmerah

Zunanje ministrstvo je izdalo novo aplikacijo eLastovka, ki bo, kot pravijo, državljanom omogočila, da se na pot odpravijo z "nekoliko manj skrbmi". Aplikacija vključuje zemljevid z ocenami tveganj za posamezne države, kontaktne podatke predstavništev ter nujnih številk v tujini. Uporabniki bodo prav tako lahko registrirali svoja potovanja, konzulat pa jih bo lahko tako hitreje obveščal v primeru izrednih razmer ali kriz.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) je za slovenske državljane na potovanjih v tujini pripravilo spletno in mobilno aplikacijo eLastovka. Vodja Konzularnega sektorja Viktor Mlakar je na novinarskem brifingu pojasnil, da aplikacija omogoča hitrejši in enostavnejši dostop do ključnih informacij ter bistveno učinkovitejše obveščanje v primeru izrednih razmer ali kriz.
"Verjamemo, da bo aplikacija koristna za slovenske državljane, prav pa bo prišla tudi nam, ko bo treba ukrepati in pomagati državljanom," je povedal in dodal, da želijo državljanom omogočiti, da "gredo na pot z nekoliko manj skrbmi".
Aplikacijo je podrobneje predstavil vodja oddelka za odzivanje na konzularne in krizne zadeve Jan Mulec. "Naš cilj je, da se čim več uporabnikov prijavi v aplikacijo, saj jim bomo lahko tako omogočili čim boljšo konzularno pomoč, če jo bodo potrebovali," je poudaril.
Razložil je, da so po pandemiji covida-19 ugotovili, da zbiranje informacij ni optimalno, zato so iskali načine, kako to rešiti. Aplikacijo so razvijali šest mesecev, zgledovali pa so se po podobnih aplikacijah kot sta zVem in eDavki, da bi jo tako bolj približali državljanom, ki so že navajani na določen način vpisa.
Destinacije, predstavništva, kontakt in SOS
"Storitev, ki jo danes nudimo državljanom, omogoča, da bodo lažje, bolje in bolj varno potovali," je prepričan.
Uporabniki lahko aplikacijo uporabljajo na dva načina, in sicer brez prijave in s prijavo. Če se odločijo, da se ne bodo prijavili, bodo lahko tako prek spleta kot tudi prek mobilne aplikacije dostopali do zavihkov: destinacije, predstavništva, kontakt in SOS.
Pod zavihkom destinacije si uporabniki lahko ogledajo zemljevid, na katerem so vse države sveta barvno označene glede na stopnjo tveganja. Hrvaška je denimo obarvana zeleno (tveganje ni povečano), Rusija rdeče (najvišja stopnja previdnosti), Ukrajina pa črno (zapustite državo).
Ob kliku na posamezno državo se izpišejo podatki pristojnega predstavništva ter klicne številke v sili. Zemljevid sicer izhaja iz njihovega portala Varnost potovanj.

Zavihek Predstavništva omogoča iskanje med vsemi diplomatskimi predstavništvi in konzulati. Za vsako državo so navedeni kontaktni podatki in povezava na spletno stran. Klik na oznako SOS pa prikaže telefonske številke za nujne primere, torej številki za lokalno policijo in nujno medicinsko pomoč.
SMS-obveščanje, pri katerem državljan ob vstopu v drugo državo prejme kontaktne podatke slovenskega veleposlaništva v tej državi, za zdaj ostaja v veljavi. Državljan v tujini bo tako še vedno prejel informacije o tem, koga poklicati, če se znajde v nepredvideni situaciji in potrebuje pomoč. Bodo pa podlagi nadaljnjih izkušenj ocenili, ali bodo to storitev vključili tudi v aplikacijo.
Z registracijo potovanja vas bo konzulat lažje obveščal o kriznih razmerah
Je pa Mulec uporabnike povabil, da se tudi registrirajo in da pred odhodom na pot registrirajo tudi svoje potovanje. "V primeru kriznih razmer in konzularne pomoči bomo tako lahko hitreje dosegli državljane in jim nudili učinkovitejšo konzularno pomoč," je pojasnil.
Prijava v sistem je enostavna in poteka prek SI-PASS-a. Uporabniki se lahko med drugim prijavijo prek smsPASS, digitalne osebne izkaznice pa tudi prek Facebooka ali Googlovega računa. Aplikacijo je na mobilne naprave možno naložiti prek treh ponudnikov za sisteme iOS, Android in Huawei.
"Kar je najbolj pomembno in kar je morda manjkalo v preteklih krizah, je to, da lahko informiramo državljane na točno določenem kontinentu, državi oziroma regiji. Pošiljamo lahko sporočila in obvestila, tudi za zaščito življenja," je povedal.
"Ljudje si ob odhodu v tujino običajno ne predstavljajo, da se bodo znašli na kriznem območju. Prav izkušnja z Bližnjega vzhoda nas je naučila, da je registracija potovanja ključna, saj omogoča lažjo in učinkovitejšo konzularno zaščito. Če bi takrat že imeli to aplikacijo, bi se lahko ljudje enostavneje registrirali tudi med samim potovanjem," je dejal.
Takrat namreč niso natančno vedeli, koliko ljudi je bilo na poti in kje se nahajajo. "Verjamem, da bo nova aplikacija omogočala hitrejšo, natančnejšo in bolj ciljno usmerjeno komunikacijo. To je korak naprej in prepričan sem, da bo aplikacija v pomoč tako državljanom kot tudi nam. Izmenjava informacij v kriznih situacijah je izjemno pomembna," je prepričan. Doslej so morali v takšnih primerih pogosto klicati vsakega posameznika posebej. Z novo rešitvijo pa bodo uporabniki, ki bodo to omogočili, prejemali potisna obvestila - z enim sporočilom bo konzulat lahko hkrati dosegel večje število ljudi.
Lažje bodo oblikovali tudi sezname oseb glede na posamezne krizne razmere. "Takšni seznami so zelo pomembni, ko organiziramo repatriacijo državljanov iz tujine. Te podatke potrebujejo tako pristojne državne institucije kot tudi partnerji in organizacije, ki sodelujejo pri izvedbi evakuacij in drugih zaščitnih ukrepov," je še povedal.

Pojasnil je, da bodo potnikom obvestilo poslali v obliki potisnega sporočila. Možno je sicer dodatno izbrati, da je uporabnik obveščen tudi prek sporočila SMS ali e-pošte. Povedal je, da bi SMS sporočila v tretji državi lahko veliko stala in da ima zato prav vsak možnost, da to opcijo izključi. "Je pa SMS zelo pomemben, čeprav nekateri pravijo, da je zastarel. Internet lahko pade, SMS pa je pogosto zadnja možnost v takšnih dogodkih. Tako je bilo na Zanzibarju – internet je bil popolnoma nedosegljiv, delovali pa so SMS sistemi. V res kriznih razmerah uporabimo vse možne kanale, da dosežemo državljane," je dejal.
Potniki lahko, ko enkrat registrirajo potovanje, podatke tudi spreminjajo, denimo skrajšajo ali podaljšajo čas potovanja, ali navedejo drugo telefonsko številko.
Aplikacija eLastovka je nastala na pobudo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ob podpori sredstev Evropske unije v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.
Kako bo MZEZ uporabljal naše podatke? "Nimamo želje slediti državljanom"
Marsikomu ideja, da bi ministrstvo lahko dostopalo do njegovih podatkov in lokacije, ni všeč, a Mulec je pomiril, da ministrstvo ni seznanjeno s tem, da je nekdo zgolj ustvaril profil. "Šele ko potnik registrira potovanje, smo mi obveščeni o tem potovanju," je poudaril.
"Ministrstva ne zanima, da bi sledilo državljanom. Šele ko pride do potrebe po konzularni pomoči, so te podatki dostopni konzularnim uslužbencem in predstavništvom v tujini," je razložil.
Ko bo nevarnost mimo, bodo tudi obvestilo preklicali. Po končanem potovanju pa se podatki o poti izbrišejo.
Mulec je dodal še, da se bo aplikacija ves čas razvijala in posodabljala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje