Nekateri zdravniki so si premislili, kljub stavki bodo delali nadure

Slovenija 21. Feb 202412:52 3 komentarji
stavka zdravnikov
Foto: Borut Živulović /BOBO

Po več tednih od začetka zdravniške stavke marca začnejo veljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo. Kot kaže, so si pred tem nekateri zdravniki premislili in preklice umaknili.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je soglasja za nadurno delo sprva umaknilo 416 zdravnikov, v UKC Maribor pa 240 zdravnikov. A se je nekaj zdravnikov v obeh kliničnih centrih odločilo, da bodo umike soglasij preklicali.

Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so zaenkrat prejeli 10 umikov preklicev soglasij, kar predstavlja 2,4 odstotka od vseh preklicanih soglasij.

V UKC Maribor pa je preklice soglasij umaknilo 20 zdravnikov, nekateri pa preklice še vlagajo. Tako se število zdravnikov, ki so podali preklic, dnevno spreminja.

Tudi v Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer je po podatkih na današnji dan soglasja za nadurno delo preklicalo 96 zdravnikov od skupno 224, se je pet zdravnikov odločilo za preklic umika soglasja za nadurno delo.

V celjski bolnišnici pa preklicev umikov soglasij zdravnikov ne beležijo. Kot so pojasnili za STA, je 1. februarja soglasja za nadurno delo umaknilo 175 od 374 vseh zdravnikov, ki so zaposleni v SB Celje. Umiki njihovih soglasij začnejo veljati 30. dan po umiku, torej 1. marca. Naknadno so soglasja umaknili še trije zdravniki. Ti umiki bodo zato začeli veljati kasneje.

Ob umikih soglasij za nadurno delo so se nekatere zdravstvene ustanove odločile, da bodo zdravnikom ‘v zameno’ umaknile soglasje za delo pri drugem delodajalcu.

Kakšne so stavkovne zahteve?

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani niso prinesla napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa na seji 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Umiki soglasij večinoma v veljavo stopijo z marcem.

Na ministrstvu za zdravje so po besedah ministrice Valentine Prevolnik Rupel vodstva zdravstvenih ustanov zaprosili za načrte organizacije dela od 1. marca, ko bodo začeli veljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo. Po neuradnih informacijah naj bi se ministrica na to temo z vodstvi ustanov sestala v četrtek dopoldne.

četrti teden splošne zdravniške stavke
Slika je simbolična (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Na prošnjo STA po skupnih podatkih o številu preklicanih soglasij za nadurno delo so na ministrstvu odgovorili, da bodo zadnje ažurne podatke zbrali do četrtka. Ker so nekatera vodstva zdravstvenih ustanov ob umikih soglasij zdravnikov za nadurno delo napovedala preklice soglasij zdravnikom za delo v drugih ustanovah, je STA prosila tudi za te podatke.

Na ministrstvu so pojasnili, da teh podatkov ne zbirajo, saj se direktorji javnih zdravstvenih zavodov za preklic soglasij za delo pri drugih izvajalcih odločajo izključno na podlagi lastne presoje in ob upoštevanju pogojev zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta po navedbah ministrstva določa, v katerih primerih direktor ne sme izdati soglasja oziroma ga mora odvzeti. Presoja izpolnjevanja navedenih okoliščin je v pristojnosti direktorja.

Tudi sicer je odločitev o izdaji ali zavrnitvi soglasja diskrecijska pravica direktorja javnega zdravstvenega zavoda, so poudarili. Ne glede na določbo zakona o zdravstveni dejavnosti se lahko direktor po lastni presoji odloči, da soglasja ne izda. Svoje odločitve direktor ni dolžan obrazložiti, saj delo pri drugem delodajalcu ni pravica iz delovnega razmerja. Zoper takšno odločitev delavec tudi nima na razpolago pravnega sredstva, so še pojasnili na ministrstvu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje