Sindikat upokojencev si želi 13. pokojnino

Slovenija 31. Avg 202214:50 > 15:42 7 komentarjev
starejši moški
Slika je simbolična. (foto: Profimedia)

V Sindikatu upokojencev Slovenije predlagajo, da se letni dodatek za upokojence postopoma preoblikuje v trinajsto pokojnino. V sindikatu so prepričani, da je letni dodatek postal kategorija, ki je izgubila svoj pomen oziroma namen, zato menijo, da je zdaj pravi čas za spremembo. Predlagajo 625 evrov letnega dodatka za vse upokojence v letu 2023.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnila predsednica sindikata Francka Četković, v sindikatu predvidevajo, da bo vlada v naslednjih tednih pripravila rebalans proračuna za to in prihodnje leto. “Pri tem ne sme spregledati stiske, v kateri so se zaradi mačehovskega odnosa do pokojninskega sistema v preteklosti znašli upokojenci,” je poudarila.

Ob tem je spomnila na sistemski zakon, ki določa, da se višina letnega dodatka upokojencem določa z vsakoletnim zakonom o izvrševanju proračuna in se izplača v dveh različnih zneskih. Za tekoče leto pa je bilo določeno pet razredov, najvišji znesek letnega dodatka je znašal 450 evrov, najnižji pa je bil 140 evrov.

Tudi v preteklih letih so vlade po njenih besedah določale letni dodatek v več razredih tako, da je ta postal nekakšen socialni dodatek, kot da gre pri izplačilih pokojnin za socialno denarno pomoč, je opozorila predsednica sindikata, ki deluje v okviru Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

V nadaljevanju je izpostavila nezadovoljstvo upokojencev s takšno ureditvijo izplačil letnega dodatka. “Moti jih višina, ki je veliko nižja od zneska regresa za letni dopust zaposlenih, ki je v tem letu znašal 1074 evrov. Mnogi so tudi prizadeti, ker dobijo zaradi enega evra nižji znesek letnega dodatka,” je opozorila Četković.

Zato v sindikatu za višino predlagajo 80 odstotkov povprečne pokojnine v mesecu pred izplačilom letnega dodatka. “S tem bomo upokojenke in upokojenci izenačeni z zaposlenimi in ne več diskriminirani, kot smo bili v preteklih letih. Za julij je znašala povprečna pokojnina 781 evrov, letni dodatek bi znašal 625 evrov za vse prejemnike,” je poudarila.

Omenila je, da je v državah, kjer imajo 13. ali 14. pokojnino, ta praviloma enaka višini pokojnine, ki jo prejema posameznik. V naš pokojninski sistem je po njenih navedbah vgrajena tudi določena stopnja solidarnosti in glede na veliko število prejemnikov s pokojninami do 600 evrov – julija je bilo teh skoraj 25 odstotkov ali 124.639 – v sindikatu menijo, da je primerno, da se določi dodatek v predlagani višini za vse v enakem znesku. Za to bi po oceni sindikata potrebovali okoli 380 milijonov evrov.

V sindikatu pričakujejo izredno uskladitev pokojnin v višini 3,5 odstotka še letos, kar je predlagala Zveza društev upokojencev Slovenije, saj so bile pokojnine v začetku leta po besedah Četković še vedno za en odstotek nižje, kot bi morale biti, ker je vlada lani ob redni uskladitvi pokojnine povečala samo za 2,5 odstotka, dejansko pa bi jih morala po podatkih in zakonu povišati za 3,5 odstotka. To sindikalisti zdaj pričakujejo od pokojninskega zavoda, ki bo o tem razpravljal na seji prihodnji mesec.

Ministrstvo za delo ne podpira uvedbe trinajste pokojnine

Uvajanja dodatne pokojnine v enakem znesku za vse, kot to predlaga Sindikat upokojencev Slovenije, na ministrstvu za delo ne podpirajo, saj bi šlo za “regresiven in nepravičen ukrep”. Podpirajo pa večjo stopnjo progresivnosti pri dodeljevanju letnega dodatka upokojencem, saj menijo, da bi tisti z nižjimi pokojninami morali prejeti višji dodatek.

“Na področju pokojninskega sistema v Sloveniji so v zadnjem času največje težave s (pre)nizkimi pokojninami in pri zagotavljanju dostojnih pokojnin,” so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu. Kot so dodali, si v času epidemije covida-19 in tudi ob pojavu aktualne energetske krize vseskozi prizadevajo, da pri ukrepih, naslovljenih na prebivalstvo, tako tudi ob zadnjih ukrepih za odpravo posledic draginje, zajamejo najranljivejši del družbe, med njimi tudi upokojence, so zapisali na ministrstvu.

Dodali so, da je treba to vprašanje nasloviti tudi z vidika finančne vzdržnosti pokojninske blagajne ter političnega konsenza. Ob vseh nadaljnjih posegih na področje pokojninskega sistema si na ministrstvu želijo iskanja širokega družbenega konsenza in si bodo v največji možni meri prizadevali za izogibanje rešitvam zgolj za posamezne parametre sistema, so navedli.

“Zavezujemo pa se tudi k pravični prerazporeditvi bremen ter pravičnim pokojninskim prejemkom. Vsaka pokojnina mora namreč zagotavljati dostojno starost ne glede na vplačane prispevke,” so še dodali v odzivu.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje