Evropejci pozivajo k bojkotu: ne želijo več kupovati ameriških izdelkov

Gospodarstvo 13. Mar 202519:15 17 komentarjev
Trgovina na Danskem
Trgovina z živili na Danskem, kjer so začeli evropske izdelke posebej označevati (Foto: PROFIMEDIA)

V carinski vojni med ZDA in preostalim svetom so se Trumpu po robu postavili tudi potrošniki v nekaterih državah. Ti so nestrinjanje z ameriškimi trgovinskimi politikami začeli izražati z bojkotiranjem ameriških izdelkov, kar lahko v prihodnosti resno vpliva na zmanjšanje njihove prodaje zunaj ZDA.

Carinska vojna, ki jo je napovedoval ameriški predsednik Donald Trump, postaja resničnost. Danes je tako med drugim zagrozil, da bo uvedel 200-odstotne carine na alkohol iz Francije in drugih držav EU, v sredo pa je Bela hiša uvedla globalne 25-odstotne carine na jeklo in aluminij.

Na to potezo se je Kanada že odzvala z napovedjo, da uvaja 25-odstotne carine na jeklo in aluminij ter drugo blago, uvoženo iz ZDA, v vrednosti 20,7 milijarde dolarjev.

Povračilne carine je napovedala tudi EU, te bodo od aprila uvedene v dveh fazah.

Potrošniki začeli z bojkotom ameriških izdelkov

Kot kaže, pa se je nestrinjanje z ameriškimi trgovinskimi politikami razširilo tudi med državljane evropskih držav.

Uporabniki družbenih omrežij, kot so TikTok, Instagram in Reddit, v svojih objavah opozarjajo na to, katere znamke so ameriške, in pozivajo k bojkotu ali sledilcem ponujajo neameriške alternative.

S tem namenom je v zadnjih tednih vzniknilo tudi več Facebook skupin, ki organizirajo bojkote in kampanje. Švedska skupina, imenovana “Bojkotirajmo izdelke iz ZDA”, ima skoraj 80.000 članov. Njihovo poslanstvo je, kot so zapisali, “varovati demokracijo, samoodločbo in varnost”, upajo pa, da bodo tovrstni bojkoti predstavljali vzvod za pritisk na Trumpovo administracijo, poroča Deutsche Welle.

Sentiment je podoben tudi v Nemčiji, kjer je 64 odstotkov prebivalcev dejalo, da bi se izognilo nakupu ameriških izdelkov, če bi bilo to mogoče, je pokazala anketa raziskovalne skupine Civey. Več kot polovica anketirancev je dejala tudi, da Trumpove trgovinske politike že vplivajo na njihove nakupovalne odločitve.

Tovrstni bojkoti in preference kupcev bi lahko imeli konkreten vpliv na prodajo ameriških izdelkov v Kanadi, Evropi in tudi drugod, piše Deutsche Welle.

odprte trgovine danes
Foto: PROFIMEDIA

Evropska potrošniška organizacija, ki zastopa interese evropskih potrošnikov, se do bojkotov še ne želi opredeljevati, saj da se osredotoča na to, kako bodo carine vplivale na potrošnike. Dodali so še, da sodelujejo z ameriškimi potrošniškimi skupinami, da bi v interesu potrošnikov ohranili transatlantsko sodelovanje.

Trumpu so se po robu postavila tudi nekatera evropska podjetja

Proti ameriškim podjetjem so nastopila tudi nekatera evropska podjetja. Največji danski trgovec, Salling Group, je napovedal, da bo evropske izdelke označil s črno zvezdico, da jih bodo potrošniki lažje prepoznali. Podjetje bo sicer še naprej prodajalo ameriške izdelke, a želijo s potezo olajšati izbiro tistim, ki hočejo kupovati evropske znamke.

Norveška naftna družba Haltbakk Bunkers je medtem v začetku marca ustavila pošiljke goriva ameriškim ladjam in vojaškim silam, ki so nastanjene oziroma zasidrane na Norveškem. Lani je družba ameriški vojski na Norveškem dostavila tri milijone litrov goriva, a dokler je na oblasti Donald Trump, vojski ne bodo dostavili “niti litra več”, so sporočili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje