Oglaševanje

Po Franciji in Španiji pustošijo požari, prihaja pa še vročinski val

author author
N. K. , STA
28. jul 2026. 20:12
Požar v Franciji
Požar v Franciji | Foto: PROFIMEDIA

Medtem ko se gasilci v Španiji in Franciji še naprej borijo z obsežnimi gozdnimi požari, pa bosta omejitev požarov oteževala nov vročinski val in veter. V delih Francije, Španije in Portugalske naj bi se temperature ta teden povzpele do 40 stopinj Celzija ali celo višje.

Oglaševanje

Medtem ko se gasilci v Španiji in Franciji še naprej borijo z enimi najhujših požarov, kar jih Evropa pomni, se nad celino že zgrinja nova grožnja. Meteorologi namreč za ta teden napovedujejo nov vročinski val, ki bi lahko dodatno otežil gašenje in povečal nevarnost novih požarov.

To bo že četrti vročinski val, ki bo Evropo prizadel od maja. V delih Francije, Španije in Portugalske naj bi se temperature povzpele do 40 stopinj Celzija ali celo višje, piše časnik New York Times.

V Španiji naj bi po napovedih vročinski val trajal najmanj do nedelje, temperature pa bi se lahko ponekod povzpele tudi do 42 stopinj Celzija ali celo višje, predvsem na jugu države, poroča časnik.

Živo srebro se bo po napovedih do 40 stopinj Celzija povzpelo tudi v delih Francije. Francoska meteorološka agencija Meteo-France v notranjosti države že za danes napoveduje temperature med 33 in 35 stopinj Celzija.

Požar v Franciji
Foto: Manon Cruz/REUTERS

Po podatkih Evropskega informacijskega sistema za gozdne požare (European Forest Fire Information System – EFFIS) bodo deli jugozahodne Francije in severne Španije najmanj do srede ostali v območju "zelo ekstremnih požarnih razmer", kar je najvišja stopnja požarne ogroženosti. Enako visoka stopnja požarne nevarnosti grozi tudi delom Portugalske ter Velike Britanije in Irske, piše New York Times.

Visoke temperature bodo spremljali jugovzhodni in zahodni vetrovi, zaradi katerih bi se lahko požari še dodatno razširili.

V Franciji boj Davida in Goljata

Iz Francije sicer medtem prihajajo nekoliko spodbudnejše novice. Kot so davi sporočili iz prefekture v Bordeauxu, se ob večkratnem posredovanju gasilcev tamkajšnji požar minulo noč ni razširil. Je pa pričakovati, da bosta prizadevanja za omejitev ognja, kot že omenjeno, danes otežila nov vročinski val in veter.

Poveljnik gasilcev Remi Lassoureille, ki vodi gašenje gozdnih požarov v departmaju Gironde, je kasneje na novinarski konferenci pojasnil, da je v zadnjih dneh zgorelo okoli 42.000 hektarjev površin, čez noč pa se ogenj ni bistveno razširil. Povedal je še, da so ognjeni zublji uničili okoli 240 stanovanj in hiš, poroča britanski BBC. Po besedah Lassoureilla pri gašenju sodeluje več kot 2.000 gasilcev, pomoč pri gašenju iz zraka pa Franciji nudijo tudi nekatere evropske države. Francoske oblasti so prebivalcem treh vasi, ki so jih v departmaju Gironde morali evakuirati, danes medtem že dovolile, da se vrnejo na svoje domove.

Lassoureille je še dejal, da se gasilci bojijo, da bi se požar znova razširil proti kraju Lacanau. Dodal je, da so sicer sprejeli ukrepe za evakuacijo, da pa so razmere "relativno pod nadzorom". Na varno so umaknili okoli 4.000 turistov iz kampov in počitniških nastanitev na območju.

Tiskovni predstavnik francoske gasilske zveze Eric Brocardi je gašenje požara pri Bordeauxu na novinarski konferenci označil za boj Davida in Goljata. Dodal je, da gasilci pravijo, da so majhni, da pa imajo dobro strategijo. Po njegovih besedah so gasilci rešili 200.000 ljudi.

Požar v Franciji
Požar v Franciji | Foto: Abdul Saboor/REUTERS

Ogenj je od mesta Bordeaux oddaljen okoli 15 kilometrov. Župan Bordeauxa Thomas Cazenave je v ponedeljek dejal, da so pripravljeni na vse možnosti. "Pripravljamo se na sprejem velikega števila ljudi v primeru nadaljnjih evakuacij," je še povedal po poročanju britanskega BBC.

Požar, ki je v sredo izbruhnil v vasi Saumos, je doslej že vodil v evakuacijo skupno 220.000 ljudi, kar je ena največjih tovrstnih operacij v zgodovini Francije.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v ponedeljek zvečer obiskal krizni center v Bordeauxu in obljubil podporo vlade pri odzivu na enega največjih požarov v Franciji od druge svetovne vojne. Ob tem je povedal, da je drugi požar, ki je divjal jugozahodno od Bordeauxa pri kraju Biscarrosse v departmaju Landes, pod nadzorom.

Požar v Franciji
Foto: PROFIMEDIA

V Franciji trenutno divja še več požarov, med drugim severovzhodno od Marseilla ter na otoku Korzika.

Predsednik francoske vlade Sebastien Lecornu je v ponedeljek povedal, da so požari v Franciji od začetka leta uničili več kot 116.000 hektarjev površin, kar je nov rekord po letu 2022.

Dodal je, da so od 6. julija aretirali 162 ljudi, ki so osumljeni podtikanja požarov. Poudaril je, da bodo požigalci za svoja dejanja odgovarjali pred sodiščem, še poroča AFP.

"Najbolj boleč izraz podnebne krize"

Španski gasilci so minulo noč napredovali v boju proti požarom zahodno od Madrida, je danes sporočil španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska. Združeni požar je medtem označil za največjega in najbolj uničujočega v zgodovini Španije, vlada pa je razglasila izredne razmere.

Da se razmere postopoma izboljšujejo, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenjuje tudi predsednica madridske regije Isabel Diaz Ayuso.

Kot poroča Sky News, so na območjih v bližini Madrida evakuirali okoli 63.000 ljudi.

Požar v Španiji
Foto: PROFIMEDIA

V državi je ogenj po navedbah France 24 doslej uničil 77.000 hektarjev površin. Španski premier Pedro Sanchez je požare označil za "najbolj boleč izraz podnebne krize".

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih