Urinski test, ki bi lahko pomagal odkriti pljučnega raka

Svet 06. Dec 202411:47 0 komentarjev
Pljučni rak
Pljučni rak (Foto: PROFIMEDIA)

Znanstveniki so razvili prvi urinski test, ki bi lahko pomagal pri zgodnjem odkrivanju pljučnega raka. Test je bil uspešno preizkušen na miših, raziskovalci upajo na klinične preizkuse na ljudeh.

Pljučni rak je ena od oblik raka, ki se navadno odkrije zelo pozno, kar pomeni manj uspešno zdravljenje. Raziskovalci upajo, da bo nov urinski test to spremenil, poroča Guardian.

Razvili so namreč urinski test, ki bi lahko pomagal pri zgodnjem odkrivanju pljučnega raka. Zgodnejša diagnoza bi pomenila tudi zgodnejši začetek zdravljenja in večjo verjetnost za ozdravitev.

Test deluje na podlagi prepoznavanja proteinov, ki jih izločajo tako imenovane zombi celice. To so starajoče se in v večini primerov poškodovane celice, ki so še žive, a se ne morejo več deliti ali rasti. Zombi celica z izločanjem teh proteinov lahko neposredno vpliva na okolico in s tem spodbudi nastanek rakavih celic.

“Vemo, da se pred pojavom raka v prizadetih tkivih zgodijo spremembe. Ena od teh sprememb je kopičenje poškodovanih celic, ki sicer niso dovolj poškodovane, da bi jih lahko odstranili, vendar dovolj, da sproščajo signale, ki reprogramirajo tkivo in ga naredijo idealnega za razvoj raka,” je pojasnila profesorica Ljiljana Fruk.

Kako poteka test?

Znanstveniki z Univerze v Cambridgeu in Inštituta za zgodnje odkrivanje raka so zdaj to znanje uporabili za razvoj testa. Natančneje: identificirali so poseben protein, ki ga sproščajo pljučne zombi celice, na podlagi tega pa razvili senzor za injiciranje, ki v urinu pokaže prisotnost teh proteinov.

laboratorij, biološko orožje, biohazard, farmacija,
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Vbrizgani senzorni delci se, če so v telesu navzoče pljučne zombi celice, razdelijo na dva dela. Manjši del se skozi ledvico sprosti v urin, pojasnjuje profesorica. “Ko se ta del senzorja znajde v urinu, je premajhen, da bi ga lahko takoj zaznali, vendar ga lahko naredimo vidnega, če urinu dodamo nekaj raztopine srebra – iste srebrove spojine, ki se je nekoč uporabljala za razvoj analognih fotografij.”

Če se je senzor delil (torej so v pljučnih celicah prisotni proteini), bo urin po dodajanju srebra spremenil barvo. “Tako lahko ugotovimo, ali so v telesu prisotne patološke spremembe, ki bi lahko vodile v raka.”

Test je bil uspešno preizkušen na miših, znanstveniki pa upajo, da ga bodo kmalu začeli preizkušati tudi na ljudeh.

Kot je profesorica pojasnila ob koncu, so s sodelavci želeli razviti test, ki bi osebnim zdravnikom že mesece ali leta pred dejanskim razvojem pljučnega raka povedal, da se v telesu nekaj dogaja. Obenem so stremeli k temu, da bi bil test cenejši od ostalih alternativ odkrivanja pljučnega raka.

Študijo je financirala organizacija Cancer Research UK.

Pljučni rak je drugo najpogostejše rakavo obolenje na svetu po pojavnosti in najpogostejše po smrtnosti. V Sloveniji je po pogostnosti na tretjem mestu. Za to boleznijo zboli več kot 1.500 ljudi na leto, kažejo podatki ljubljanskega onkološkega inštituta

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!