ZDA zajela zelo hladna arktična masa. Kaj bi takšna ohladitev pomenila za Evropo

Slovenija 29. Nov 202405:17 5 komentarjev
Velik mraz ZDA
Foto: PROFIMEDIA

ZDA bo danes dosegla zelo hladna arktična masa, ki bo zajela vzhodno in južno obalo ZDA. Sledilo bo obdobje zelo hladnega vremena s temperaturami pod dolgoletnim povprečjem. Kaj pa bi takšna ohladitev pomenila za Evropo?

Praznični konec tedna, ki sledi zahvalnemu dnevu, bo v vzhodni polovici ZDA v znamenju izrazito hladnega vremena.

Kot je poročal Washington Post, se bo “nenavadno toplo novembrsko vreme končalo z zračno maso, ki se je premaknila iznad morja Laptevov severno od Rusije več kot 6.400 kilometrov stran do vzhodne obale ZDA, kjer se bo njeno potovanje končalo ta konec tedna”. Območja od Severne Dakote do Miamija bodo, tako Washington Post, kmalu doživela najhladnejše vreme v tej koledarski jeseni. “V več kot 24 zveznih državah – večinoma v severnem delu ZDA – kjer živi približno 43 milijonov ljudi, bo lahko temperatura padla pod –13 stopinj Celzija,” je še poročal Washington Post.

Kot je za N1 pojasnil klimatolog Agencije RS za okolje (Arso) Gregor Vertačnik, se bo hladna zračna masa, ki prihaja iznad Arktičnega oceana, do petkovega jutra po ameriškem času razširila do južne in vzhodne obale ZDA. “To bo povezano z višinsko dolino in ciklonom, ki potujeta prek vzhodnega dela ZDA. Pred tem pa bo nad skrajnim južnim in vzhodnim delom ZDA še dotekal zelo topel zrak iznad Mehiškega zaliva,” je vremensko dogajanje predstavil klimatolog.

“Na vzhodu bo hladno, na zahodu precej toplo”

Za ohladitvijo se bo razširilo območje visokega zračnega tlaka z zelo hladno zračno maso, za katero je značilno, da je zelo suha, saj nastaja nad zaledenelim morjem oziroma kopnim, pihal bo severozahodnik. “V spodnjem delu ozračja bo marsikje tudi vetrovno. Temperatura zraka bo v vzhodni polovici ZDA do naslednje srede nižja od dolgoletnega povprečja, ponekod občasno tudi za več kot 10 stopinj Celzija. Je pa to daleč od rekordnih vrednosti,” je dodal Vertačnik in kot primer navedel Washington, kjer bo od nedelje do srede za okoli šest stopinj hladneje od dolgoletnega povprečja.

In če bo imel vzhodni del ZDA po mesecih nadpovprečnih temperatur obdobje izrazito hladnega vremena, bo marsikje na zahodu ZDA precej toplo, saj se bo zračna masa z juga povzpela precej proti severu. “ZDA bodo tako razdeljene na dva dela – precej topel zahodni in precej hladen vzhodni del,” je poudaril Vertačnik. Kljub prihodu arktične zračne mase in izraziti ohladitvi pa, razen izjem, v osrednjem in južnem delu ZDA ne bo snežilo. Zasnežena bodo namreč samo območja ob meji s Kanado.

ZDA vreme
(Foto: National Weather Service)

Ameriška agencija za oceane in ozračje (NOAA) je izdala grafični prikaz odstopanja temperatur od dolgoletnega povprečja v začetku decembra. Vzhodni del ZDA bo imel podpovprečne, zahodni pa nadpovprečne temperature.

Sneg bi lahko pobelil tudi območja Velikih jezer. “Ko bo mrzel zrak pritekel nad rekordno toplo vodo Velikih jezer, bodo razmere primerne za obilno sneženje. Z jezer Ontario, Erie, Huron, Michigan in Superior poročajo o najtoplejših razmerah v tem letnem času. Večja, kot je temperaturna razlika med jezerom in zrakom, močnejši so lahko lokalni snežni pasovi,” je poročal Washington Post.

Da bodo v hladnem severozahodnem zračnem toku na južnih in vzhodnih obalah Velikih jezer nastajale snežne plohe, ki bodo v nekaj dneh lahko prinesle več kot meter snega, je za N1 povedal tudi Vertačnik. Gre za posebnost tega območja, ki pa je relativno pogost pojav. “To je značilen pojav za te kraje in skoraj vsako leto se odvije nekaj takšnih bolj ali manj izrazitih epizod,” je za N1 pojasnil klimatolog Arsa.

Sneženje ZDA
Foto: Ameriška agencija za oceane in ozračje

Grafični prikaz snežnih padavin na območju Velikih jezer.

Kakšen vpliv bi imela arktična zračna masa v Evropi?

Kaj pa bi se zgodilo, če bi se takšna arktična zračna masa, kot je zdaj v ZDA, razširila nad Evropo? Takšna ohladitev, kot jo bodo imele ZDA, bi bila v Evropi na enaki geografski širini mnogo bolj nenavadna.

“V ZDA se vreme večinoma spreminja mnogo bolj kot v Evropi, ker imajo na severu kopno (Kanado, op. p.) in se jeseni ter pozimi zrak tam zelo ohladi. Pri nas pa zračna masa, ki pride iznad Arktike, praviloma potuje prek nezamrznjenega severnega Atlantika, kar ublaži ohladitev. Zato je med prodori hladnega zraka v Severni Ameriki in Evropi bistvena razlika v jakosti,” je zaključil Vertačnik.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje