Več kot 23.000 novih primerov: smo na vrhu ali pod njim?

Koronavirus 02. Feb 202206:43 > 14:40 1 komentar
Testiranje koronavirus
Žiga Živulović/BOBO

Na prvi februarski dan je bilo v Sloveniji potrjenih več kot 23.000 novih primerov okužbe. To število vključuje pozitivne teste PCR in pozitivne hitre teste. Prav spremenjeni režim testiranja je razlog, da je današnje število potrjenih okužb v Sloveniji najvišje od začetka epidemije koronavirusa. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 407 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 113, je objavila vlada.

V torek je bilo potrjenih 23.433 okužb s koronavirusom. Opravljenih je bilo 17.143 PCR-testov in 96.160 hitrih antigenskih testov, skupaj je to 113.303 testov. Skladno z novim režimom potrjevanja okužb, ki predvideva, da se za potrjeno okužbo s koronavirusom šteje tudi pozitivni hitri antigenski test in ne več le PCR-test, so v število potrjenih okužb vključeni tako pozitivni testi PCR kot hitri testi.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi 186.537 aktivnih okužb s koronavirusom. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša 8.851, povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh pa 14.737.

V ponedeljek, na zadnji dan testiranja po “starem” načinu, so pristojni opravili 15.585 PCR-testov in s tem potrdili 11.810 primerov. Prejšnji torek pa so pristojni opravili opravili 22.924 PCR-testov in potrdili 17.491 novih primerov okužb s koronavirusom.

Po novem vlada ločeno sporoča podatke o hospitaliziranih zaradi covida in s covidom. Omikron namreč povzroča tudi veliko okužb med že hospitaliziranimi bolniki, precej pa jih pride v bolnišnico zaradi poškodb ali drugih bolezni, ob tem pa ugotovijo, da so tudi pozitivni na koronavirus. Na navadnih oddelkih je skupaj hospitaliziranih 797 bolnikov, med njimi 407 zaradi covida in 390 s covidom. Na intenzivnih oddelkih je skupaj 132 covidnih bolnikov, med njimi 113 zaradi covida in 19 s covidom. Po podatkih vlade je v ponedeljek umrlo 12 oseb s potrjeno koronavirusno okužbo.

“Gledano relativno je pritisk na bolnišnice manjši. V bolnišnice prihaja približno en odstotek tistih, ki so pozitivni, medtem ko smo prej govorili o treh ali celo štirih odstotkih,” je za TV Slovenija pojasnila Mateja Logar. A kot je opozorila, pri absolutnih številkah 10.000 primerov dnevno odstotek pomeni približno sto oseb; če je bilo prejšnji teden v bolnišnice sprejeti 90 covidnih bolnikov, jih je bilo ta torek 150, kar je še vedno veliko število in izrazit porast.

Logarjeva tako napoveduje, da se bo pritisk na bolnišnice v naslednjih tednih prav gotovo stopnjeval. Je pa tokrat tudi veliko bolnikov, ki prihajajo v bolnišnice s covidom-19, torej ne zaradi covida-19, ampak zaradi poslabšanja svojih osnovnih bolezni, ali pa pridejo v bolnišnico zaradi poškodbe, dodatno pa jim potrdijo še koronavirusno okužbo.

S 1. februarjem se je spremenil režim testiranja. Po novem je za potrditev okužbe s koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Več informacij si preberite TUKAJ.

Smo na vrhu ali pod njim?

Vodja strokovne skupine Mateja Logar pojasnjuje, da je torkova številka pravzaprav seštevek dveh dni. Doslej, ko je bilo treba vse pozitivne hitre antigenske teste potrditi s PCR-testi, so se ti običajno vnesli naslednji dan. V torek pa so vsi hitri pozitivni hitri antigenski testi avtomatično pristali v sistemu. Poleg tega je treba k temu prišteti še nekaj PCR-testov, ki so bili v prejšnjih dneh poslani na analizo v Nemčijo. Tako po njenih besedah “ne gre za to, da bi bilo res toliko več okužb kot dan pred tem”.

Kot je povedala, je glede na spremenjeno metodologijo morda nekoliko težje ocenjevati, ali smo vrh epidemije v resnici dosegli ali se mu bližamo. Vsekakor pa so v tem trenutku številke še vedno zelo visoke. “Vsi upamo, da je vrh v resnici dosežen in bomo v nekaj dneh prišli do te faze, ko se bo začelo število primerov v splošni populaciji zmanjševati. Upajmo, da bo to zmanjševanje potekalo čim hitreje,” je še dodala. Po njenih besedah za zdaj še ne bo sproščanja ukrepov, bi se pa lahko o sproščanju začeli pogovarjati čez dva tedna, če se bodo razmere začele umirjati.

Direktor NIJZ Milan Krek pa pravi, da “vsi sanjajo o vrhu”, a še nismo tam. Več bo jasno prihodnji torek, priložnost za umiritev širjenja okužb pa vidi ta konec tedna, ki mu sledita dva pouka prosta dneva.

Janez Žibert, profesor na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in član covid-19 sledilnika, ki pripravlja projekcije, pravi, da smo dosegli vrh 5. vala. “Sedaj gremo počasi dol,” je ob tem zapisal. Peter Malovrh, ki projekcije objavlja na tej spletni strani, pa razlaga, zakaj je zaradi spremenjenega načina testiranja število potrjenih okužb danes tako zelo visoko. “Potrjevanje hitrih testov s PCR-testi je vzelo nekaj časa, tipično 1-2 dneva. Rezultate so zato laboratoriji sporočali s takim časovnim zamikom. Tako smo tudi za včerajšnji dan prejeli rezultate PCR-vzorcev od preteklih dni, poleg njih pa še vse potrjeno pozitivne na hitrih testih od včeraj. Pri teh hitrih testih ni časovnega zamika poročanja.” Po njegovih besedah ta višja številka sama po sebi ne pomeni nikakršnega znaka naraščajoče epidemije. Meni, da se bo zamik poznal še pri jutrišnjih številkah, nato pa bomo začeli dobivati sprotne, regularne številke.

“Primerjavo lahko naredimo s primerom pošte,” razlaga Malovrh, “prijatelju pošlješ vsak dan eno pismo. Pošta ga dostavi v treh dneh. Prijatelj vsak dan dobi eno pismo. Potem pošta pospeši dostavo in skrajša dostavni čas na en dan. Prijatelj bo takrat v istem dnevu prejel tri pisma (analogija s 23 tisoč današnjimi primeri), potem pa spet normalno po enega na dan.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje