Klakočar Zupančič: Ustrahovanja ne bom dopustila

Slovenija 10. Nov 202312:01 14 komentarjev
Urška Klakočar Zupančič.
Urška Klakočar Zupančič. (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič zagotavlja, da bo v skladu z zakonom o parlamentarni preiskavi zaščitila poslance pred kazenskimi ovadbami, vloženimi z očitnim namenom pritiska na delo preiskovalnih komisij in ustrahovanja njihovih članov. Kot je dodala na današnji seji kolegija, je kot predsednica dolžna ščititi integriteto DZ.

Urška Klakočar Zupančič je na kolegiju predsednice pod točko razno dejala, da si bo, če bo treba, v skladu z ustavo in zakonom prizadevala, da bo državni zbor dosledno spoštoval imuniteto vsakega poslanca. “Slednji namreč niso kazensko odgovorni za zakonito opravljanje svoje funkcije oziroma za delovanje v delovnih telesih DZ, kot je preiskovalna komisija,” je dejala.

Kot je dodala, je kot predsednica DZ dolžna zaščititi integriteto DZ in njegovih delovnih teles, kot je preiskovalna komisija, ter tudi vseh poslancev, ki so njeni člani ali članice, ne glede na politično pripadnost, seveda če svoje delo opravljajo skladno z zakonom in v okviru odločitev, ki jih je sprejelo delovno telo kot kolektivni organ. “Napovedovanje in vlaganje ovadb je lahko eden od načinov ustrahovanja poslancev in preiskovalnih komisij, česar ne bom dopustila,” je zatrdila. Integriteta DZ in njegovo nemoteno in zakonito delovanje ter spoštovanje imunitete poslanske funkcije sta njeni vodili pri vodenju DZ, je še dodala.

“Pred nekaj dnevi se je v medijih pojavilo pisanje o vlaganju oziroma začetku različnih postopkov zoper poslance, člane preiskovalnih komisij oziroma konkretno tukaj v tem primeru predsednico ene od preiskovalnih komisij,” je uvodoma pojasnila Klakočar Zupančič.

Mojca Šetinc Pašek
Mojca Šetinc Pašek. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

O imenih ni govorila. Po informacijah N1 pa se izjava Klakočar Zupančič nanaša na nedavno ovadbo zoper Mojco Šetinc Pašek. Davčni svetovalec Rok Snežič je namreč v sredo na specializirano državno tožilstvo vložil ovadbo proti predsednici preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank.

Komisija DZ, ki je v ponedeljek sprejela vmesno poročilo, je pri svojem delu vzela pod drobnogled tudi primer Snežiča in njegove povezave s stranko SDS, kar je zmotilo Snežiča. Šetinc Pašek zato očita več kaznivih dejanj, med drugim zlorabo uradnega položaja in prekoračitev pooblastil, zlorabo osebnih podatkov in nevestno delo v službi.

“Če bo policija sprožila predkazenski postopek in želela opraviti katerokoli dejanje s poslanci, ki je povezano z njihovim delovanjem in ravnanjem v preiskovalni komisiji, na podlagi tovrstnih zlorab in krivih ovadb, bo to lahko storila zgolj z mojim soglasjem,” je na kolegiju zatrdila Klakočar Zupančič.

Zakon o parlamentarni preiskavi sicer določa, da so predsednik in člani preiskovalne komisije ves čas dela preiskovalne komisije in po njeni razpustitvi dolžni varovati tajnost zaupnih dejstev, s katerimi so se seznanili. Brez dovoljenja predsednika DZ pa ne smejo pričati pred sodiščem ali pred drugimi organi, navaja zakon.

Na družbenem omrežju X se je oglasila tudi vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki se sprašuje, zakaj Klakočar Zupančič pred ovadbami ni zaščitila tudi Žana Mahniča in Zorana Mojškerca.

Spomnimo, parlamentarna komisija, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, je konec julija KPK predlagala, da preveri sume nezakonitih ravnanj poslanca SDS Mojškerca. Po informacijah N1 je KPK ocenila, da iz prijave izhajajo razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, in parlamentarno komisijo obvestila, da bo zadevo odstopila policiji in računskemu sodišču.

Kolegij predsednice državnega zbora se je sicer danes dogovoril o sklicu 14. redne seje, ki bo 20. novembra. Seja bo v znamenju proračunskih dokumentov, na dnevnem redu pa bodo tudi predlog zakona o statusnem preoblikovanju Vzajemne, predlog pokojninske novele in vmesno poročilo preiskovalne komisije, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank.

Po skrajšanem postopku bodo obravnavali še predlog novele zakona o štipendiranju, ki posamezniku omogoča prejemanje državne in Zoisove štipendije hkrati. Na dnevnem redu seje bosta med drugim še predlog novele zakona o osnovni šoli ter predlog deklaracije o trenutnih razmerah na območju Palestine in Izraela. Redna novembrska državnozborska seja se bo začela z vprašanji poslank in poslancev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje