Marjeta Švab Širok nova podpredsednica vrhovnega sodišča

Slovenija 19. Dec 202314:55 1 komentar
Vrhovno sodišče
Foto: N1

Državni zbor je za novo podpredsednico vrhovnega sodišča imenoval Marjeto Švab Širok.

DZ je s 46 glasovi za in 22 proti za podpredsednico vrhovnega sodišča imenoval Marjeto Švab Širok. Vrhovna sodnica bo mesto, ki je bilo izpraznjeno po imenovanju dotedanjega podpredsednika Miodraga Đorđevića za predsednika vrhovnega sodišča, zasedla za prihodnjih šest let.

Vrhovna sodnica na vrhovnem sodišču Švab Širok je bila edina prijavljena na javni poziv sodnikom, ki ga je Sodni svet objavil julija. Predlog za njeno imenovanje je v DZ vložila ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, ki je sledila pozitivnemu mnenju Sodnega sveta in občne seje vrhovnega sodišča.

Kot je danes poudarila državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Valerija Jelen Kosi, ima Švab Širok bogate sodne in strokovne izkušnje. Na področju kazenskega prava deluje od leta 1994, med drugim je bila več let državna tožilka, leta 2000 je bila izvoljena za okrožno sodnico, leta 2006 na mesto višje sodnice, od leta 2017 pa je vrhovna sodnica.

Marjeta Švab Širok
Marjeta Švab Širok (Foto: Vrhovno sodišče)

Tudi Sodni svet je v svojem mnenju izpostavil njene bogate strokovne kvalifikacije, ki jih je pridobila na podlagi raznovrstnih bogatih delovnih izkušenj v gospodarstvu, tožilstvu in predvsem na področju sodstva. “Kot vrhovna sodnica ima zaradi bogatega strokovnega znanja, svojih osebnostnih lastnosti in znanja tujih jezikov izjemno pomembno vlogo na kazenskopravnem področju v okviru številnih mednarodnih dejavnosti s področja sodstva,” izhaja iz mnenja.

Izpostavili so tudi, da je Švab Širok dolgoletna predavateljica na sodniških izobraževanjih ter sodeluje v številnih projektih ministrstva za pravosodje. Njeno kandidaturo je podprl tudi predsednik vrhovnega sodišča.

DZ imenuje podpredsednika vrhovnega sodišča na predlog ministra za pravosodje po predhodnem mnenju Sodnega sveta in občne seje vrhovnega sodišča, in sicer za dobo šestih let z možnostjo ponovnega imenovanja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje