Pirati na ustavno sodišče: želijo si elektronske oddaje podpisov podpore

Slovenija 29. Apr 202414:14 1 komentar
Novinarska konferenca Piatske stranke
Foto: BOBO

Stranka Pirati je v petek na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o volitvah v državni zbor. Ta ureja zbiranje podpisov podpore zunajparlamentarnih strank za nastop na volitvah, tudi evropskih. Zaradi stavke upravnih enot si prizadevajo za možnost elektronske oddaje podpisov podpore, so poudarili na novinarski konferenci.

Zunajparlamentarne stranke morajo pred vsakimi volitvami zbrati določeno število overjenih obrazcev podpore, da lahko na volitvah nastopijo, so pojasnili v stranki. Pogoj, ki ga predvideva zakon o volitvah v državni zbor in se aplicira na vse ostale volitve je, da so podpisi podpore overjeni pred uradnikom v upravni enoti.

Podporniki zunajparlamentarne stranke morajo zato upravno enoto obiskati in podpise oddati v živo. “To pomeni, da je vložitev kandidature stranke na nek način odvisna od uspešnosti delovanja upravne enote in razmer na terenu,” je danes zatrdil sekretar Piratske stranke Jasmin Feratović.

Meni, da njihovi podporniki, ki želijo oddati podpis podpore pred evropskimi volitvami, na upravnih enotah čakajo predolgo, še posebno v luči stavke tamkajšnjih zaposlenih. Zbiranje podpisov pa po njegovih navedbah otežuje tudi dejstvo, da upravne enote za oddajo podpisov ne ponujajo posebnih okenc.

Novinarska konferenca Piatske stranke
Foto: BOBO

“V Piratski stranki zato menimo, da to krši našo pravico do kandidiranja na evropskih volitvah, torej pasivno volilno pravico in zato smo se najprej obrnili na upravno sodišče, ki je pristojno za te postopke. Tam smo bili zavrnjeni in smo nato tudi vložili pritožbo, ki jo vrhovno sodišče še obravnava,” je pojasnil Feratović.

Stranka Pirati je namreč v začetku aprila na upravno sodišče vložila tožbo zoper ministrstvo za javno upravo in Državno volilno komisijo zaradi varstva pravice do kandidiranja. S predlogom za začasno odredbo želijo doseči, da bi upravne enote zagotovile posebna okenca za overjanje obrazcev podpore za kandidate na evropskih volitvah. Upravno sodišče je predlog zavrnilo. Sodišče med drugim meni, da Pirati niso izkazali predpostavke težko popravljive škode.

V stranki se zdaj obračajo še na ustavno sodišče, da to presodi, ali si ministrstvo za javno upravo zakon o volitvah pravilno interpretira in ali je ta interpretacija v skladu z ustavo, je dodal. Od ustavnega sodišča želijo, da torej DZ naloži ureditev tega stanja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje