Vladimir Prebilič: Putin ni držal besede

N1 Studio 24. Feb 202211:01 > 01. Mar 2022 14:21 7 komentarjev

Malo po 4. uri zjutraj je ruski predsednik Vladimir Putin sporočil, da Rusija začenja vojaško operacijo v Ukrajini. Po besedah Vladimirja Prebiliča, obramboslovca na ljubljanski Fakulteti za družbene vede, je bil napad presenečenje. "Do tega trenutka so bili prepričani, da je vojna oziroma reševanje konflikta z vojno zgodovinska zgodba," je v oddaji N1 STUDIO dejal Prebilič.

Ruski predsednik Vladimir Putin je zgodaj zjutraj napovedal “vojaško operacijo” v ukrajinski regiji Donbas. Okoli 5. ure zjutraj so se začele vrstiti prve eksplozije, oglasile so se sirene. Tako se je začela vojna, kmalu pa so prišla tudi prva poročila o smrtnih žrtvah. Vse aktualne novice in zadnje informacije lahko preverite v članku V ŽIVO: Ruski napad na Ukrajino zahteval prve smrtne žrtve.

“Dejansko je napad veliko presenečenje. Tako za posameznike kot tudi države in organizacije. Do tega trenutka so bili prepričani, da je vojna oziroma reševanje konflikta z vojno zgodovinska zgodba,” je v oddaji N1 STUDIO dejal obramboslovec Vladimir Prebilič. Dodal je, da Putin ni držal besede. “Do konca je govoril, da Rusija na silo ne bo posegala na področje interesa in da bo prišlo do rešitve po diplomatski poti. V resnici pa so v ozadju vseskozi pripravljali podrobnosti napada. Najhujše je izguba zaupanja,” je dodal. Prebilič je poudaril, da je storjena izjemna škoda in da bo zaupanje med vsemi vpletenimi težko znova doseči. “Naprej bodo morala slediti dejanja in nato obljube,” je dejal.

“Prepričan sem bil, da to tega ne bo prišlo. Gre za vojaško posredovanje, kjer ruska vojska uporablja vojaško moč za dosego teritorialnih in političnih ciljev. Takšna dejanja so nedopustna v mednarodnem pravu. Vsakršno posredovanje na teritoriju suverene države je nedopustno. Kaj takega se ne bi smelo zgoditi,” je dejal Prebilič.

N1 STUDIO DANES S ŠTEVILNIMI GOSTI VES DAN O VOJNI V UKRAJINI

->Petra Sovdat: “V torek lahko pričakujemo podražitev kurilnega olja”->Iz Ukrajine za N1: “Zelo nas je strah”->Matjaž Nahtigal: “Putin že dolgo proučuje ranljive točke Evrope”->Matej Tonin: Gospodarstvo naj se pripravi na kibernetske napade->Zlatko Šabič: Možno je, da bo Putin Ukrajino potegnil k sebi

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je vse državljane, ki so pripravljeni braniti državo pred ruskimi silami, pozval, naj se javijo, da bodo sodelovali pri obrambi mest. Kakšen odpor lahko nudijo? Prebilič je moč ukrajinske in ruske vojske primerjal z bojem med Davidom in Goljatom. “Ruska federacija je posplošeno gledano v vseh pogledih desetkrat močnejša od ukrajinske. Ni le število po številu vojakov, ampak je še bolj pomembno vprašanje, s čim se braniš. Torej, kako kvalitetna in izurjena je vojska. Ruska je v tem pogledu bistveno močnejša. Po oklepnem delu ruske vojske in nuklearnem arzenalu je najmočnejša na svetu, po letalskem in mornariškem delu pa je druga najmočnejša. Težko se bo zoperstaviti takšni moči,” je dodal.

“Po vojaškem konfliktu se požgejo vsi mostovi”

Odpor Ukrajine bo odvisen tudi od tega, ali in na kakšen način se bo odzvala mednarodna skupnost, meni Prebilič. Članice Nata – Poljska, Estonija, Latvija in Litva – so tudi sprožile posvetovanja, ki jih predvideva 4. člen Natove pogodbe. “Najprej se opravijo posvetovanja. 5. člen pa bi se aktiviral v primeru napada na katerokoli od držav zavezništva. Ta je nato razumljen kot napad na vse. Posvetovanja sama po sebi še ne pomenijo kakršnekoli vojaške operacije,” je pojasnil Prebilič in znova poudaril, da Ukrajina ni članica Nata. “Zato se zavezništvo kot zavezništvo ne more aktivirati. Lahko pa se posamezne države odločijo za takšno ali drugačno posredno ali neposredno pomoč Ukrajini,” je dejal Prebilič.

Po besedah Prebiliča evropske države Rusiji ne zaupajo več. “Pot nazaj je zelo težka. Po vojaškem konfliktu se požgejo mostovi za nazaj. Preden se lahko karkoli zgodi, se mora naprej ustaviti napadanje s strani Rusije. Naprej se mora doseči premirje. Vprašanje pa je, ali je Putin sploh pripravljen sprejeti takšne pogoje,” je dodal. Prebilič je bil prepričan, da je Putinov in ruski fokus le na dveh separatističnih regijah, očitno pa so ambicije večje in bolj nevarne. “Če se pod vprašanje postavlja eksistenca celotne Ukrajine, se pogovarjamo o čisto drugih okvirjih,” meni Prebilič.

Kaj bi lahko uspeh in na drugi strani neuspeh pomenil za Putina? “To vprašanje je povezano s tem, kako uspešen bo v tej akciji. Če si bo izposloval, da se Ukrajina razdeli in si Rusija še enkrat pridobi teritorij Ukrajine, potem je njegovo preživetje zagotovljeno. V nasprotnem primeru, v primeru neuspeha, pa bi lahko pod vprašanje postavilo njegovo politično preživetje v ruski federaciji,” je še dejal Prebilič.

Podkast: oddajo lahko tudi poslušate

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje