N1 STUDIO: Če lockdown, lockdown za vse ali samo za necepljene?

N1 video 02. Nov 202114:59 > 22:15 3 komentarji

Epidemija niti med prazniki ni popustila, odstotek pozitivnih testov ostaja nevarno visok, več kot 40-odstoten. Cepljenje medtem še vedno napreduje počasi. Zakaj je poživitveni odmerek pomemben in katero cepivo je najbolj učinkovito, se je v oddaji N1 STUDIO z gostom Romanom Jeralo, vodjo Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, pogovarjal voditelj Miha Orešnik.

Epidemiološke razmere v državi so iz dneva v dan slabše. Po današnjih podatkih je v bolnišnicah zasedenih 634 postelj, od tega 158 na intenzivni terapiji, kar je tik pred mejo za ponovno zaprtje države. In svetovalna skupina pod vodstvom dr. Mateje Logar je tak predlog na včerajšnjem sestanku tudi pripravila, a še pred tem vlada računa na strožji nadzor nad spoštovanjem pogoja PCT in omejitev delovanja gostinskih lokalov do 23. ure, pa tudi na nekatere druge milejše ukrepe. Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek je danes dejal da bo epidemija vrh dosegla v sredini novembra.

Evropa kot edini kontinent, kjer število okužb narašča

Vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani Roman Jerala je v oddaji N1 STUDIO dejal, da je pri epidemiji covida-19 napovedovanje zelo nehvaležno. “Imeli smo vzorce, ko je epidemija zrasla do izjemno visokih višin in potem padla,” je povedal. Izrazil je sicer prepričanje, da bo epidemija imela vzorec, da bomo v Sloveniji dosegli, kot se je izrazil raziskovalec Jerala, plato. “Upam, da bo to zelo kmalu ali pa da smo že tam, da bo epidemija na tej višini vztrajala. Nenazadnje, če pogledamo krivuljo Velike Britanije ali Srbije, vidimo, da so tam že dober mesec številke okuženih visoke, kar bi nekako ustrezalo dva tisoč okužbam na dan v Sloveniji. Menim, da je problem v tem, da če se virus po populaciji ne širi homogeno, torej da so različni otočki, ki se počasi prekužujejo, potem takšne razmere lahko trajajo še kar precej časa,” je povedal.

Na vprašanje, zakaj epidemija narašča tako hitro, čeprav je polovica populacije precepljene, en del pa je tudi že prekužen, je Jerala izpostavil več dejavnikov. “Nedvomno je dejavnik delta različica virusa, za katero je bilo že poleti jasno, da nas bo dosegla jeseni in povzročila visoke okužbe. Relativno nizka precepljenost je tudi pomemben dejavnik, pa ne samo v Sloveniji, temveč tudi v vzhodni Evropi,” je pojasnil. Poudaril je tudi dejstvo upadanja zaščite, ki sovpada s časom cepljenja. “To ni težava samo v Sloveniji, ampak v več evropskih državah in prispeva k temu, da je Evropa edini kontinent, kjer okužbe zelo lepo rastejo,” je še dejal.

“Bojim se, da smo že prišli v zelo nevarne vode”

Svetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje je v luči slabih epidemioloških razmer predlagala popolne zaprtje države za 10 dni. Jerala meni, da bi bila poglavitna prednost t. i . lockdowna v tem, da bi zmanjšali obremenitev zdravstvenega sistema. “Takšnih, ki okužbe še niso preboleli oziroma se niso cepili, je okoli 500 do 600 tisoč prebivalcev. Ti se bodo zagotovo v večini okužili do pomladi in s takšnim lockdownom bi to upočasnili,” je izpostavil. Dodal je tudi, da je potrebno upoštevati tudi to, da se ob maksimalni zasedenosti zdravstvenega sistema poviša tudi število smrti. “Vsekakor moramo narediti vse, da do tega ne pride. Se pa bojim, da smo že prišli v zelo nevarne vode,” je ocenil.

Jerala se sicer z napovedanim lockdownom strinja. Ta pa bi moral po njegovih besedah veljati za vse. “Najslabše namreč je, če imamo številne izjeme oziroma in če se teh ukrepov ne upošteva. Vemo, da se virus prenaša v stiku z drugimi ljudmi in če ne bi imeli nobenega stika z drugimi, recimo dva tedna, potem bi se seveda število primerov zelo hitro zmanjšalo. Ampak, kot lahko vidimo, imamo v Sloveniji kar probleme s spoštovanjem zaščitnih ukrepov, z upoštevanjem pogoja PCT, ki bi v principu zadoščal. Pri tem pa je potem pomembno pogosto testiranje in strožjega nadzorovanja samega pogoja PCT, za katerega verjamem, da se v tem pogledu ne bo kaj bistveno spremenilo,” je komentiral.

“Cepili so se tisti, ki so bolj odgovorni”

A dejstvo ostaja, da so napovedi o lockdownu tisti, ki so se cepili, sprejeli precej slabo. Pravijo, da morajo zdaj posledice nositi vsi, ne samo necepljeni. “Mislim, da nihče ne bi z veseljem šel v zaprtje družbe. Moram pa povedati, da osebno nisem slišal hudega negodovanja cepljenih oseb. Nenazadnje mislim, da so se cepili ljudje, ki so bolj odgovorni,” je povedal, a hkrati izpostavil, da, enkrat “ko teče voda v grlo,” ko številke rastejo, je potem potrebno poseči tudi po bolj radikalnih ukrepih. Jerala ob tem sicer meni, da bi testiranje v večjem obsegu pripomoglo k hitrejšemu odkrivanju okužb. “Odstotki testiranja pa kažejo na to, da je obseg testiranja daleč premajhen,” je poudaril.

Pristojni sicer nenehno opozarjajo na to, da je najboljša zaščita pred boleznijo covid-19 cepljenje. V Sloveniji je trenutno z vsemi odmerki cepljenih 53 odstotkov prebivalcev. Nekateri bi ob tem radi prejeli poživitveni odmerek. Jerala se je sicer v preteklosti že javno spraševal, zakaj cepilni centri zavračajo tiste, ki želijo poživitveni odmerek dobiti prej kot v šestih mesecih. “Strokovna skupina je v objavljenem zapisniku sklenila, da imajo vsi možnost dodatnega odmerka, je pa priporočila razmak šestih mesecev. Zdi se mi, da je dodaten odmerek cepiva ukrep, s katerim bi pripomogli k temu, da se zmanjšajo okužbe. Zadnja Pfizerjeva študija je namreč pokazala, da tretji odmerek zelo dobro zaščiti tudi pred samo okužbo in iz tega izhaja logičen sklep, da so ta cepiva orožje, ki bi ga lahko uporabili za zmanjšanje obsega okužb,” je povedal.

Poudaril je, da bi bilo bolje, če bi se z vprašanjem poživitvenega odmerka ukvarjali že septembra. “Kljub temu, da so cepilni centri zaznali velik interes po tretjem odmerku, so se na neznani osnovi odločili, da tega ne bodo omogočili. In to navkljub podpisani izjavi, da se posameznik cepi na lastno odgovornost. Torej še vedno sem mnenja, da je to nek ukrep, ki bi ga lahko uporabili, ni pa seveda ključen. Bolj pomembno je namreč, da se ljudje cepijo sploh prvič,” je ocenil. Dodal je, da je v Sloveniji po ocenah okoli 100 tisoč ljudi takšnih, ki bi želeli prejeti tretji odmerek. “S tem bi zmanjšali število okužb, zmanjšali bi zasedenost bolnišnic,” je poudaril.

Posvetovalna skupina za bolezen covid-19 je ravno med oddajo sprejela priporočila o poživitvenem odmerku cepiva. Cepljenim z vektorskimi cepivi poživitveni odmerek priporoča po vsaj dveh mesecih. Več o tem pa v članku: Sprememba: po poživitveni odmerek že po dveh mesecih.

Jerala za tretji poživitveni odmerek priporoča mRNK cepiva — torej cepivi Moderna in Pfizer/BionTech. “To so tudi priporočila svetovalne skupine in drugod po svetu. Ugotovili so namreč, da so ta cepiva najbolj primerna, saj jih lahko uporabljamo za večkratne odmerke in predvsem to, da so najbolj učinkovita in z najmanj stranskimi učinki.

Kako pa je s cepljenjem prebolevnikov? Jerala je navedel zadnje rezultate Ameriškega centra za nadzor bolezni (CDC), ki kažejo, da so prebolevniki slabše zaščiteni od tistih, ki so prejeli dva odmerka cepiva mRNK. “Zagotovo pa je za prebolevnika najboljša zaščita, če se še dodatno cepi, saj to dodatno okrepi imunski sistem,” je poudaril. O tem, ali so zdravila proti covidu-19 boljša zaščita kot cepiva, pa je Jerala ocenil, da zaenkrat nobeno od zdravil, sodeč po rezultatih, ne deluje bolje od cepiva.

Posnetek celotne oddaje si lahko pogledate na vrhu prispevka.

** Oddaja N1 STUDIO je bila predvajana pred sporočilom Mateje Logar, vodje svetovalne skupine za covid-19 na ministrstvu za zdravje, da skupina vladi ni predlagala 10-dnevnega zaprtja države, temveč je predlagala zaostrovanje ukrepov. 

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje