Predor Karavanke: le še 400 metrov do preboja. Kdaj bo stekel promet? (VIDEO)

Gospodarstvo 31. Dec 202312:02 2 komentarja
Gradnja druge cevi tunela Karavanke
Foto: Borut Živulović/Bobo

Do preboja na slovenski strani druge cevi predora Karavanke je ostalo še dobrih 400 metrov, sporočajo z Darsa, kjer so objavili tudi nov posnetek poteka del. Predvideno je, da bo vzhodna cev predora za promet odprta najpozneje jeseni leta 2025. Kdaj pa bosta operativni obe cevi predora?

Družba za avtoceste (Dars) je na družbenem omrežju X z javnostjo delila napredovanje del na vzhodni cevi predora Karavanke, ki povezuje Slovenijo in Avstrijo. Kot so zapisali, je do preboja oziroma konca izkopa ostalo še dobrih 400 metrov.

Kot je v posnetku pojasnil nadzorni inženir Milan Črepinšek, poleg napredovanja proti Avstriji izvajajo tudi zaključna dela v samem predoru. “Obsegajo kar vrsto del. Glavna je notranja obloga predora in nadstropna plošča, ki služi kot prekat za ventilacijo. Istočasno pa delamo tudi temeljne notranje obloge, odvodnjavanje, drenaže, postavljamo hidroizolacijo tako, da se lahko zaključna dela neovirano izvajajo. Vodja gradbišča Edvard Kastelic pa je dodal, da bi lahko do spoja z avstrijsko stranjo prišlo konec februarja oziroma v začetku marca.

Kot so za N1 pojasnili na Darsu, po preboju sledi na slovenski strani dokončanje vseh izkopnih in betonskih del ter montaža elektrostrojne opreme. Predvideno je, da bo nova, vzhodna cev predora Karavanke odprta za promet najpozneje jeseni 2025. “Po njenem odprtju sledi skoraj triletna celovita obnova obstoječe cevi, zgrajene in odprte za promet leta 1991, zato bo promet v tem času še vedno potekal po eni, vendar mnogo varnejši novi predorski cevi. Obnova takrat 34 let stare obstoječe cevi bo med drugim obsegala demontažo obstoječe elektrostrojne opreme, sanacijo talnega oboka, delno sanacijo drenažnega sistema, obnovo vozišča in robnikov, izvedbo priključkov prečnih povezav, barvanje sten predora in montažo nove elektrostrojne opreme,” so dodali.

Kot so še poudarili na Darsu, je na avstrijski strani poleg posameznih zaključnih del, potrebna montaža elektrostrojne opreme – ta dela bodo potekala hkrati na avstrijski in slovenski strani. Izbor izvajalca elektrostrojnih del za celoten predor poteka pod okriljem družbe ASFINAG.

Prometni zastoji proti Avstriji
Nik Bertoncelj/BOBO

“Kot je znano, je upravljavec avstrijskega avtocestnega omrežja ASFINAG po pravnomočno sklenjenem postopku javnega naročanja izbranega graditelja druge cevi predora Karavanke uvedel v delo septembra 2018, medtem ko je Dars na slovenski strani zaradi pritožb neizbranih izvajalcev to lahko storil šele marca 2020, kar je sovpadlo še z začetkom epidemije covida-19 v Sloveniji,” so za N1 še pojasnili na Darsu.

Obe cevi bosta operativni predvidoma poleti 2028, vsaka predorska cev pa bo namenjena prometnima pasovoma v posamezno smer. Izgradnja druge cevi predora Karavanke po navedbah Darsa predstavlja pomemben nadaljnji korak k odpravi ozkega grla na področju cestnega prometa med Slovenijo in Avstrijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje