Trgovinski sporazum med EU in Avstralijo propadel: sta kriva feta in prosecco?

Gospodarstvo 30. Okt 202314:12 0 komentarjev
prostotrgovinski dogovor med au in avstralijo
Slika je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med EU in Avstralijo so propadla, pri čemer strani za neuspeh krivita druga drugo. Kot je nakazal avstralski kmetijski minister Murray Watt, se avstralska stran do leta 2025 ne bo vrnila za pogajalsko mizo.

Zadnji krog pogajanj je potekal ob robu srečanja ministrov skupine G7 na Japonskem. “Na žalost preprosto nismo dosegli potrebnega premika na strani EU,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Watt pojasnil za avstralsko nacionalno televizijo ABC.

Kot je ocenil Watt, je malo verjetno, da bi se pogovori nadaljevali v trenutnem sklicu parlamenta, kar nakazuje, da se bo avstralska vlada za pogajalsko mizo morda vrnila šele po tamkajšnjih parlamentarnih volitvah leta 2025.

Evropski komisar za trgovino Valdis Dombrovskis je medtem za propad pogajanj okrivil Avstralijo, ki je po njegovih besedah odstopila od predhodnih zavez. Ob tem je vztrajal, da je Bruselj Canberri predstavil “komercialno smiselno ponudbo za dostop do kmetijskih trgov”. “Evropska komisija ostaja odprta za nadaljevanje pogajanj,” je dodal.

Francoski minister za trgovino Olivier Becht je sicer še prejšnji teden izpostavil “številne pozitivne napredke” v pogajanjih, kar je spodbudilo upanje, da bo dogovor dosežen.

Prosecco
Foto: PROFIMEDIA

Pogajanja o prostotrgovinskem sporu med Avstralijo in EU so se začela leta 2018, vendar so se večkrat zapletla glede tega, kako zelo bi morala Evropa odpreti svoj trg za avstralski izvoz jagnjetine, govedine in sladkorja.

Med pogajanji je prišlo do nesoglasij tudi glede zaščitenih označb porekla izdelkov, kot sta feta in prosecco, vendar je evropska stran ponudila kompromisne predloge, da bi avstralski proizvajalci lahko še naprej uporabljali te oznake, vendar pod določenimi pogoji, navaja AFP.

Na drugi strani EU zanimajo surovine, ki se jih rudari v Avstraliji in uporablja v visokotehnoloških industrijah, kot je avtomobilska.

EU je za Kitajsko in Japonsko tretja največja trgovinska partnerica Avstralije. Avstralija je medtem 18. največja trgovinska partnerica EU.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!