UKC Ljubljana: v zadnjih dveh mesecih 22 hospitaliziranih otrok s covidom

Koronavirus 22. Okt 202114:32 > 14:37 0 komentarjev
maske šolarji
Žiga Živulovič jr., BOBO

Pred začetkom krompirjevih počitnic so zdravniki ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra (UKC) pozvali k upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja virusov. Poleg širjenja koronavirusa jih skrbi tudi porast respiratornih okužb, še zlasti med otroki. Zaradi covida-19 je bilo v zadnjih dveh mesecih hospitaliziranih 22 otrok, eden je potreboval intenzivno zdravljenje.

Zaradi okužbe s koronavirusom je bilo v oktobru in septembru hospitaliziranih 22 otrok, ena deklica je bila premeščena v enoto intenzivne terapije, je povedala vodja dejavnosti za otroke na infekcijski kliniki Mojca Rožič. Najmlajši hospitalizirani otrok je bil star pet tednov, najstarejši pa 15 let.

Ob koronavirusu med otroki porašča tudi število drugih respiratornih okužb, predvsem respiratorni sincicijski virus (RSV). Med 20 hospitaliziranimi otroki ima kar 16 otrok okužbo dihal, devet se jih zdravi zaradi RSV. Trije so zboleli za RSV pljučnico in potrebujejo zdravljene s kisikom, dva se zdravita z antibiotiki. Med devetimi otroki z akutnim bronhiolitisom pa so RSV okužbo dokazali pri šestih, štirje se zdravijo s kisikom. Štirje od šestih so mlajši od šestih mesecev, je navedla Rožič.

Starše je v jesenskem in zimskem času pozvala, naj v vrtec vozijo zgolj zdrave otroke. Vsem, ki imajo otroke, mlajše od enega leta, in starejše, ki obiskujejo vrtec, pa Rožič priporoča, naj starejše otroke obdržijo doma.

Ponovno se pojavlja tudi večorganski vnetni sindrom

Število hospitaliziranih otrok, ki imajo okužbo dihal, narašča od septembra, je rekel strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn. Spomnil je, da ima pediatrična klinika na voljo več postelj kot infekcijska. Vendar pa akutno bolnim otrokom, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo, to pogosto omogočajo na račun elektivnih obravnav. Težave imajo s pomanjkanjem kadra zdravstvene nege, ki ga rešujejo s premeščanjem znotraj ustanove.

Na pediatrični kliniki se v intenzivni enoti zdravita dva otroka z RSV, od začetka jeseni je 14 otrok potrebovalo zdravljenje z respiratorjem. “To je polovica povprečne sezone,” je poudaril Pokorn. Obravnavajo tudi tri otroke, okužene s covidom-19. Pridružil se je apelu Rožič glede obiskovanja vrtca. Poudaril je, da so mlajši od dveh let posebej ogroženi. Starše je še pozval, naj med počitnicami omogočajo druženje zgolj zdravih otrok.

V zadnjem času so ponovno zabeležili večorganski vnetni sindrom, enega izmed zapletov pri okužbi s koronavirusom. Do poletja so zabeležili 35 primerov, trenutno jih beležijo 40, je navedel. Pokorn je poudaril, da so zdravstvene službe s tem zapletom ustrezno seznanjene, otroci pa so deležni ustrezne obravnave.

Otrok v bolnišnici
PROFIMEDIA

Ljudje so siti epidemije, a da se zaustavi, je treba upoštevati ukrepe

Zdravniki ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra so pred začetkom jesenskih počitnic pozvali k spoštovanju priporočil, ki omejujejo širjenje virusov. “Ljudje so siti epidemije in želijo, da se konča,” je razmere v družbi povzela predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc. Dodala je, da je za to, da se širjenje koronavirusa ustavi, treba upoštevati ukrepe za preprečevanje širjenje virusa. Ob vzdrževanju razdalje in nošenju mask je pozvala še k temu, naj bolni ostanejo doma.

“Bojimo se posledic počitnic. Število okuženih močno narašča, število cepljenih pa temu ne sledi,” je dejala Lejko Zupanc.

75 odstotkov bolnikov na intenzivnem oddelku necepljenih

Porast bolnikov na oddelkih intenzivne nege je v zadnjih 14 dneh počasen, a vztrajen, je dejal vodja oddelka intenzivne terapije na infekcijski kliniki Matjaž Jereb. Danes se na intenzivnem oddelku zdravi 47 covidnih bolnikov, ki so v povprečju stari 62 let. Najmlajša bolnica je stara 35 let. Štirje bolniki poleg mehanskega dihanja potrebujejo tudi izventelesno oksigenacijo.

75 odstotkov bolnikov na intenzivni negi je necepljenih, je dejal Jereb. Med cepljenimi bolniki na intenzivni negi ima pet od 12 bolnikov hudo imunsko motnjo, ostali bolniki so starejši. Do sedaj je umrla zgolj ena popolno cepljena bolnica, ki je imela nedavno presajen organ, je navedel Jereb.

Tudi v času počitnic je samozaščitno vedenje pomembno, je poudarila vodja posvetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar. Prebivalcem svetuje, naj ta čas preživijo z družino in se družijo v naravi. V zaprtih prostorih priporoča uporabo maske in vzdrževanje razdalje. Pomembno je, da se zaprte prostore dobro prezrači vsako uro. Spomnila je tudi na pomen umivanja rok.

Vse, ki imajo kakršne koli bolezenske znake – tudi glavobol – je pozvala, naj ostanejo doma. Poudarila je, da morajo bolniki po tem, ko se testirajo na okužbo s koronavirusom, na rezultat počakati doma.

Logar: Nova različica ne vpliva bistveno na širjenje koronavirusa

Vodja posvetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Logar je še navedla, da so trenutno centri okužb študentska druženja, spoznavni večeri, zabave in ostala zasebna druženja. Okužbe pa se pojavljajo tudi na delovnem mestu.

Nova različica koronavirusa, imenovana ay42, po njenih navedbah nima tako drugačnih molekularnih lastnosti, da bi bistveno vplivale na širjenje koronavirusa. Pojav večjega števila okužb Logar povezuje z demografskimi trendi, opaža, da se manj uporabljajo maske in je več prostega druženja. A je poudarila, da se podatki še zbirajo.

cepljenje proti koronavirusu
Profimedia

Bi moral Poklukar prevzeti odgovornost?

Na vprašanje, ali bi moral zdravstveni minister Janez Poklukar glede na poslabšanje epidemiološke situacije v zadnjih 14 dneh, zaplete pri cepljenju mladoletnih in cepljenju z Janssenom, prevzeti objektivno odgovornost, je Lejko Zupanc odgovorila, da “absolutno ne”. Dejala je, da nikoli ni slišala spodbujanja cepljenja z Janssenom in da je bilo znano, da zaščita ne nastopi takoj.

“En odmerek je privlačen. Osebno bi se cepila s tem cepivom, če ne bi bila že cepljena,” je povedala.

Tudi Jereb je dejal, da ni mogoče govoriti o osebni krivdi ministra. Poudaril je, da se stroka vsak dan sooča z novostmi, da so številne stvari še vedno nepredvidljive in nedorečene ter da to povzroča težave. “Nihče v stroki ni govoril, da je imunost takojšnja. Šlo je za administrativen ukrep,” je povedal in poudaril, da tako stroka kot politika ravnata dobronamerno.

Bolniki naj se za zdravljenje z regeneronom obrnejo na osebnega zdravnika

Lejko Zupanc je pojasnila, da je regeneron namenjen nezaščitenim starejšim od 65 let in tistim, ki imajo tveganje za težji potek bolezni. Na zdravljenje jih napoti osebni zdravnik po tem, ko so bodisi zboleli bodisi so bili v tesnem stiku. Poudarila je, da je bila komunikacija glede uporabe regenerona ustrezna. Infektologinja Tadeja Kotar pa je bolnike prosila, naj se glede zdravljenja najprej z regeneronom najprej obrnejo na svojega osebnega zdravnika. Poudarila je, da so dostopni za odgovore na vse nejasnosti.

Kotar opaža, da so prebivalci postali otopeli. “To ne pomeni, da smo se navadili živeti z epidemijo, ampak, da se ne zavedamo, da za številom okuženih stojijo posamezniki – oče, brat, sestra ali otrok. Vsak bolnik ima bližnjega,” je dejala. Dodala je, da se moramo v novi normalnosti družiti, saj smo socialna bitja, a s tem ne smemo vzeti življenja komu drugemu.

Logar je ponovila, da lahko cepljeni poživitveni oziroma tretji odmerek prejmejo šest mesecev po končanem cepljenju. Svetujejo ga vsem, ki so starejši od 65 let, imajo pridružene bolezni ali so bolj izpostavljeni in imajo več stikov. Izkušnje iz tujine kažejo, da je cepljenje s poživitvenim odmerkom dobro ščiti pred okužbo s koronavirusom, hospitalizacijo in težjim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je zaenkrat odobrila poživitveni odmerek cepiva, ki ga proizvaja Pfizer.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!