Državno odvetništvo v novo cenitev sodne stavbe na Litijski

Slovenija 11. Mar 202418:28 1 komentar
Nova sodna stavba na litijski
Nova sodna stavba na Litijski (Foto: N1)

Na državnem odvetništvu so se odločili za novo cenitev vrednosti stavbe na Litijski cesti. V nedeljo si jo je ogledala tudi nova ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Na državnem odvetništvu nadaljujejo z zbiranjem informacij glede spornega nakupa stavbe na Litijski cesti. Potem ko je bila sredi februarja opravljena nova izmera velikosti stavbe, so se zdaj odločili še za novo cenitev njene vrednosti.

Kakšna bo usoda stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, zaradi nakupa katere je odstopila prejšnja ministrica Dominika Švarc Pipan, na ministrstvu za pravosodje še ne vedo, se pa je nova ministrica Andreja Katič že lotila pregleda nepremičnin pod okriljem ministrstva.

“V petek smo s sodelavci začeli pregled stanja nepremičnin, vključno s stavbo na Litijski, ki sem si jo včeraj tudi sama ogledala,” so danes na ministrstvu navedli besede nove ministrice za pravosodje.

Andreja Katič: Za odgovore glede Litijske je še prezgodaj

Po pojasnilih Katič ji je njena predhodnica Švarc Pipan ob primopredaji ustno pojasnila dejstva o nakupu stavbe na Litijski, “o čemer je bila javnost že obveščena, v primopredajnem zapisniku pa podrobnosti niso bile navedene”. Prve ugotovitve pri pregledu dokumentacije glede nakupa stavbe na Litijski cesti, ki je dostopna, pa so pokazale, da gre za zelo neurejeno dokumentacijo. Dokumenti so v treh različnih spisih, kar seveda otežuje delo, dodajajo na ministrstvu.

Za odgovore glede Litijske je še prezgodaj, tudi poudarja Katič. “Tudi Komisijo za preprečevanje korupcije, ki se prav tako ukvarja s tem poslom, smo morali zaprositi za podaljšanje roka, da sploh najdemo dodatne listine, ki jih zahteva. Zato bi bilo zelo neodgovorno od mene, če bi sprejela odločitev glede nadaljnje usode stavbe na Litijski, preden se sploh uspem natančno seznaniti z dejstvi glede omenjenega posla,” so njene besede zapisali na ministrstvu. Kot je znano, je sodstvo javno že povedalo, da stavba na Litijski zanje ni primerna.

Z zbiranjem informacij glede spornega milijonskega nakupa nepremičnine za Litijski nadaljujejo tudi na državnem odvetništvu. Potem ko so sredi februarja pridobili novo izmero površine stavbe, so se zdaj odločili še za novo cenitev, in sicer z namenom, da ugotovijo “dejansko in objektivno vrednost nepremičnine za kasnejše uveljavljanje kakršnihkoli morebitnih upravičenih jamstev za zaščito premoženjskih interesov države,” so izpostavili.

Novi cenilec ostaja skrivnost

S katerim cenilcem so sklenili pogodbo, na državnem odvetništvu ne razkrivajo, poudarjajo pa, da so ga izbrali na podlagi referenc. Te vključujejo izkušnje na področju ocenjevanja vrednosti nepremičnin za različne namene, “kot so postopki odkupov, prodaj, izdelava izvedeniških mnenj v sodnih in arbitražnih postopkih, zlasti v zadevah, ki zahtevajo presojo v povezavi s statiko objektov in stavbami ter obravnavo poškodb na objektih in stavbah,” so izpostavili.

Pogodbo z novim cenilcem so na odvetništvu podpisali konec februarja, cenilec pa je takoj po sklenitvi pogodbe začel z izvajanjem svojih obveznosti za pripravo cenilnega poročila.

“Nova cenitev bo med drugim vključevala jasno metodologijo ocenjevanja, uporabljene vrednostne kriterije, kot so tržne cene in stanje stavbe ter grobo oceno stroškov obnove. Namen nove cenitve je zagotoviti celovit in objektiven pogled na vrednost stavbe,” so dodali na državnem odvetništvu.

Novo cenitev vrednosti pričakujejo predvidoma v drugi polovici aprila, o podrobnostih cenilnega mnenja, vključno z informacijo o izvajalcih storitve, pa bodo javnost obvestili šele takrat, ko bodo prejeli končno poročilo o vrednosti nepremičnine. Datum prejetja je odvisen od različnih dejavnikov, vključno z izvedbo terenskega dela, analizo pridobljenih podatkov ter pripravo končnega poročila o oceni vrednosti, so dodali.

“Na ta način želimo zagotoviti transparenten in nepristranski postopek ter izvajalcem omogočiti nemoten potek dela,” poudarjajo na državnem odvetništvu in dodajajo, da si prizadevajo, da izvajalci storitve svoje delo opravijo v miru in neobremenjeni s pritiski ali javnimi pričakovanji.

Na odvetništvu izpostavljajo še, da so bili za svetovanje v zadevi Litijska zaprošeni, ko je bila pogodba o nakupu stavbe že podpisana in plačilo izvršeno. V postopek nove cenitve so zdaj vključeni kot naročnik storitve, njihova naloga pa je zagotoviti, da so interesi države ustrezno zastopani, so še navedli.

V današnjem zapisu na Facebooku je sicer Švarc Pipan zapisala, da je dvema zaposlenima izrekla pisno opozorilo pred odpovedjo, saj da je že dokumentacija razkrila očitne in hude kršitve delovnih obveznosti. Za svojo naslednico je imela pripravljeno kopijo celotnega spisa zadeve Litijska, vključno s poročilom, ki ga je pred tem predala tudi predsedniku vlade, a je dokumentacijo ob nedavnih hišnih preiskavah zasegel Nacionalni preiskovalni urad. Tako ji je informacije ob primopredaji predala zgolj ustno.

Zaradi nakupa stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, vrednega 7,7 milijona evrov, so se na zdaj že nekdanjo pravosodno ministrico januarja zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu. Švarc Pipan je v preteklih tednih zatrjevala, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke SD. V poročilu o domnevnih nepravilnostih pri nakupu stavbe na Litijski je med drugim izpostavila prirejeno projektno dokumentacijo in sum zunanjih vplivov. Na dan imenovanja Katič za novo ministrico so na ministrstvu in na številnih naslovih potekale tudi hišne preiskave, v katerih so kriminalisti iskali dokaze za kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, katerih je osumljenih 13 oseb.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje