Golob besedo “janšisti” zamenjal z besedo “janšizem”

Slovenija 26. Okt 202306:08 56 komentarjev
Robert Golob
Foto: PROFIMEDIA

Premier Robert Golob je v sinočnji oddaji Odmevi zavrnil očitke, ki jih je nanj na zaprtem delu preiskovalne komisije državnega zbora usmerila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Navedbe o zahtevi po zamiku aretacije ruskih vohunov je med drugim označil za halucinacije. Besedo "janšisti" pa je zdaj zamenjal z besedo "janšizem".

Domnevne izjave nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar na zaprtem delu preiskovalne komisije DZ, da naj bi se lani jeseni osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov, je premier Robert Golob v oddaji Odmevi označil za halucinacije. V nastopu na večernih informativnih oddajah se je dotaknil tudi razmer v stranki in koaliciji.

Tako Tatjana Bobnar kot nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav sta v svojih ponedeljkovih nastopih pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, ponovila očitke, da je Golob nanju nedopustno pritiskal glede kadrovskih menjav v policiji.

“Janšiste” je zamenjala beseda “janšizem”

Premier je v sinočnjem pogovoru za oddajo Odmevi na Televiziji Slovenija dejal, da sta oba lagala. Ponovil je, da ima v podporo temu tako priče kot tudi dokumente, ki jih bo predstavil v svojem pričanju pred komisijo.

Premier je ponovil, da je bil edini pogovor z njima o njegovih pričakovanjih maja lani, preden je vlada nastopila mandat. Čeprav je še v torek po seji sveta stranke Gibanja Svoboda jasno povedal, da je imela Tatjana Bobnar z njegove strani eno samo nalogo, to pa je, da policijo očisti “janšistov”, je premier očitno spoznal, kako zelo na tankem ledu je ta njegova izjava.

Besedo “janšisti” je sedaj zamenjal z besedo “janšizem” in s tem skušal spomniti na predvolilne obljube Gibanja Svoboda, da bo počistilo z zavržnimi praksami iz prejšnjega mandata.

Za 24ur zvečer na POP TV je dodatno pojasnil, da “očistiti policijo janšizma” pomeni, da se vsa nezakonita imenovanja in napredovanja odpravijo. “To smo obljubili volilcem pred volitvami ne le za policijo, tudi za RTVS in druge institucije, in za to so nam volilci na volitvah podelili mandat,” je za obe televiziji poudaril Golob.

Zatrdil je še, da je Bobnar in Lindava na omenjenem sestanku vprašal, “ali znamo uresničiti cilj, ki smo ga obljubili volilcem”, saj da sam tega ne zna, in ali sta kos tej nalogi? “Rekla sta, še kako znamo, in sta se ponudila, da ta cilj dosežeta,” je dejal Golob za POP TV.

Minister bi moral o kršitvah zakona obvestiti vlado

Ob tem je dejal, da je, če minister oceni, da premier od njega zahteva, naj krši zakon, dolžan o tem obvestiti vlado. Bobnar tega ni storila, je zatrdil, ampak je začela širiti očitke po svojem odstopu.

Na vprašanje, ali bo odstopil, če policija in KPK ugotovita, da je kršil zakon, je odgovoril, da ga sprašujejo, pod kakšnim pogojem bo izdal voljo volilcev. Golob je prepričan, da so bila vsa njegova postopanja in zahteve v skladu z zakonom, nihče tudi ni izgubil službe na policiji zaradi svojega političnega prepričanja.

Golob je navedel tudi, da je po odstopu Bobnar od policije, ki jo je tedaj še vodil Lindav, dobil pisno izjavo, da se ni vpletal v noben operativni postopek. Z Lindavom se po imenovanju ni nikoli srečal, glede pogovorov z Bobnar pa je dejal, da je bila političarka in da “s kom pa se bom kot predsednik vlade politično pogovarjal, če ne z ministri”.

Zavrnil je navedbe o njegovem domnevnem vplivanju na aretacijo ruskih vohunov. “Noben predsednik vlade nima moči, da bi kaj takšnega lahko dosegel, kaj šele zahteval,” je navedel. Se je pa vprašal, kako bi nekdanja ministrica, ki v ta proces sploh ne bi smela biti vključena, takšne informacije dobila.

Pričanje Boštjana Lindava in Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo
Foto: Borut Živulović/BOBO

Golob: Delovanje izključenih poslancev je bilo škodljivo

Golob se je dotaknil tudi razmer v stranki in koaliciji. Ponovil je, da sta najvišja organa stranke Gibanje Svoboda, več kot 80 oseb, v torek soglasno odločila o izključitvi poslanske Mojce Šetinc Pašek in nekdanjega poslanca LMŠ Roberta Pavšiča iz stranke.

Tega po njegovih besedah ne bi naredili, če ne bi bilo “zelo jasno, da oba v stranko vnašata razkol in iz nje nosita ne samo prave, ampak tudi lažne informacije ter jih plasirata v medije”. Njuno delovanje je bilo škodljivo ne le za stranko, ampak tudi za državo, je dodal.

Razmere v koaliciji po dogajanju v največji koalicijski stranki niso napete, še manj se po njegovih besedah govori o zaupnici vladi.

Glede napovedi o reorganizaciji vlade pa je dejal, da so se od širitve s 17 na 20 ministrstev, ki je dobila tudi potrditev na referendumu, zgodile poplave, zato je treba po eni strani varčevati, po drugi pa biti učinkovitejši. Verjame, da je mogoče enako zgodbo pokazati na množici drugih primerov. Pri tem je pripomnil, da bi si morda za vzgled lahko vzeli tudi Švico, ki ima le sedem ministrstev, a takoj dodal, da je najbrž to iluzija.

Zaveda se, da ostale partnerje morda moti to, da bo manj ministrov in kabinetnih zaposlitev, a verjame, da bodo pokazali razumevanje za razmere.

Šele po odločitvi glede prihodnje strukture vlade pa bo Golob razkril kandidate za tri izpraznjena ministrska mesta. Kot pravi, pa ima za vsako že ime osebe, ki je v prevzem funkcije privolila.

Protesti Sindikata vzgoje so folklora

Golob se je dotaknil tudi včerajšnjega protestnega shoda Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije zaradi vladnega predloga nove plačne lestvice v javnem sektorju. Kot je dejal, pogajanja glede plačne reforme tečejo, protesti med pogajanji pa so očitno folklora.

Ob tem pa je ugotavljal, da se je sindikat zavzemal za višje plače, medtem ko je vlada tri ure iskala nove rešitve za pomoč prizadetim v avgustovski ujmi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje