Slovenska karitas oškodovanim v poplavah razdelila 1,2 milijona evrov

Slovenija 25. Avg 202315:54 1 komentar
Saniranje po poplavah v občini Luče
Odpravljanje posledic uničujočih poplav v naselju Raduha v občini Luče. (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Slovenska karitas je doslej na podlagi prejetih prošenj finančno pomagala 3.104 v poplavah prizadetim gospodinjstvom v skupni vrednosti 1,2 milijona evrov. Škofijske karitas bodo prihodnji teden začele drugo fazo zbiranja prošenj in razdeljevanjem pomoči, za kar so danes sprostili dodatnih 1,5 milijona evrov iz darov posameznikov in podjetij.

Karitas gospodinjstvom finančno pomaga z vrednostnimi boni in nakazili na transakcijske račune, v prvi fazi pa so prejela med 100 in 1.000 evri. Generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič je na današnji novinarski konferenci dejal, da so ta denar ljudje porabili predvsem za osnovne potrebščine, orodje, čistila in nakup nujnih gospodinjskih aparatov.

Na podlagi prošenj za pomoč so ugotovili, da je v Sloveniji popolnoma uničenih 406 hiš in stanovanj, kar predstavlja 13 odstotkov vseh gospodinjstev, ki so zaprosila za pomoč. 1.568 hiš in stanovanj je bilo poplavljenih in potrebujejo sanacijo. Našteli so tudi 1.130 gospodinjstev, v katerih je bila poplavljena klet, od tega ima polovica uničeno infrastrukturo, kot so centralna kurjava in toplotne črpalke.

“Kar ena četrtina gospodinjstev v novejših naseljih je tudi zadolžena za svoje osnovne nepremičnine,” je dejal Tomažič. Opozoril je, da je to tudi za Karitas nova situacija, saj so ti ljudje utrpeli veliko škodo, hkrati pa so zadolženi za nepremičnine, ki jih morda več nimajo.

Naplavine v Medvodah
Žiga Živulović jr./BOBO

Največ prošenj za pomoč iz savinjske regije

Po njihovih podatkih je ujma najbolj prizadela savinjsko regijo, od tam prihaja 1.446 oziroma 47 odstotkov vseh prošenj za pomoč. Veliko je prošenj tudi iz Ljubljane in Gorenjske, in sicer 1.239 ali 40 odstotkov. Iz koroške in podravske regije so prejeli 352 prošenj, iz pomurske regije pa 67 prošenj.

“Na nekaterih območjih, ki so bila že večkrat poplavljena, niti ne prosijo več, ker so že navajeni teh stvari, ob tem pa je še nekaj gospodinjstev, ki jih naše prošnje, da prijavijo škodo, niso dosegle,” je dodal Tomažič.

Pomagajo tudi pri izpolnjevanju vlog za t. i. vladna sredstva. V ta namen so vzpostavili telefonsko številko 051 555 557, na katero lahko pokličejo vsi, ki potrebujejo pomoč pri izpolnjevanju vloge.

V prihodnjih tednih pa si želijo v še večjem obsegu pomagati najbolj prizadetim. “Seveda pa naj tudi tisti, ki ima kakšno nujno potrebo, pride do nas,” je spodbudil Tomažič. Pozneje pa želijo zaposliti socialnega delavca oziroma nekoga, ki bo v stiku z gospodinjstvi in bo spremljal stanje na terenu tudi v prihodnje.

poplave
Civilna iniciativa Sneberje

Na prizadetih območjih razdelili 115 ton hrane

Župnijske karitas so na prizadetih območjih razdelile 115 ton hrane, delili pa so tudi druge stvari, kot so čistila, razkužila, orodje, higienske pripomočke, posteljnino, brisače, odeje in gospodinjske aparate. Skupaj z materialom, ki so ga prejeli iz Karitas Poljske, je vrednost dosedanje materialne pomoči znašala 318.000 evrov. Karitas na terenu razdeljuje tudi razvlaževalce prostorov, na terenu jih imajo 400. Kmetom pa pomagajo tudi z balami sena, do sedaj so prejeli več kot 200 bal za v poplavah prizadete kmete.

Z donacijami posameznikov in podjetij so doslej sicer zbrali več kot štiri milijone evrov, zbiranje finančnih sredstev pa nadaljujejo.

Slovenska karitas je v četrtek skupaj z Mercatorjem začela novo skupno humanitarno akcijo Najboljši SOSedje skupaj pomagamo, v kateri bo 10 odstotkov vrednosti določenih izdelkov namenjene za pomoč poplavljenim gospodinjstvom.

Dan solidarnosti: prostovoljci pomagajo pri sanaciji poplav v Mengšu
Prostovoljci na dan solidarnosti pomagajo v Mengšu. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Ljudje zelo hvaležni za pogovor, stisk roke ali objem

Karitas na prizadetih območjih izvaja tudi psihosocialno svetovanje in spremljanje, trenutno so na terenu štiri usposobljene strokovnjakinje. Geštalt svetovalka in družinska terapevtka Katja Jarc je danes povedala, da so ljudje zelo hvaležni za pogovor, stisk roke ali objem. Na terenu predvsem pomagajo starejšim, ki živijo sami, opozorila pa je, da je o stiskah treba spregovoriti tudi z otroki.

Vodja koordinacijskega centra Mlade karitas Luka Oven pa je dejal, da je v okviru Karitas v zadnjih 22 dneh na terenu pomagalo blizu 3.000 prostovoljcev. Za prostovoljce so zagotovili tudi zavarovanje in izobraževanje.

Na novinarski konferenci je spregovorila tudi poročnica in uradnica civilno-vojaškega sodelovanja Kamila Gonciarz iz Poljske. V Slovenijo je ta teden prišlo 42 vojaških strokovnjakov, ki bodo v 30 dneh pomagali pri ponovni postavitvi poškodovanjih mostov. S seboj so pripeljali tudi 14 strojev in opremo za postavitev dveh mostov, za katera načrtujejo, da jih bodo postavili v prihodnjih 14 dneh, je povedala.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje