“Samooklicani lobisti”: protikorupcijska komisija za strožjo ureditev lobiranja

Gospodarstvo 26. Okt 202317:17 2 komentarja
Komisija za preprečevanje korupcije
Komisija za preprečevanje korupcije. (Foto:

Zakonske spremembe na področju lobiranja so nujno potrebne, so povedali na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) v odzivu na sredino pobudo Združenja za zakonito lobiranje Slovenije za strožjo ureditev lobiranja. Na KPK menijo, da je treba kot pogoj za vpis lobista v register vpeljati tudi osebno primernost.

Senat komisije se strinja z zakonskimi spremembami na tem področju, bile bi “nujno potrebne”, je poudaril namestnik predsednika komisije David Lapornik. Komisija meni, da bi bilo treba kot pogoj za vpis lobista v register vpeljati tudi osebno primernost, tako kot to velja za druge vidne položaje.

“Bilo bi treba brisati vse izjeme od tega, kdo lahko lobira poleg registriranega lobista. Moralo bi biti vpeljano zgolj to: lobira lahko samo tisti, ki se vpiše,” je še dejal.

Komisija lahko v primeru kakršnihkoli kršitev s področja lobiranja zoper lobista vodi prekrškovne postopke in pa izreka upravne sankcije, vendar pa lahko to dela zgolj v primeru, ko ne kaže, da gre za kaznivo dejanje. “Ko so podani znaki kaznivega dejanja, moramo tako po našem krovnem zakonu, pa tudi po zakonu o kazenskem postopku zaznane okoliščine ali prijavo, ki bi prišla na komisijo, nemudoma odstopiti policiji ali pa tožilstvu, da jo obravnavajo kot primarno pristojni,” je dodal Lapornik.

Komisija za preprečevanje korupcije.
Komisija za preprečevanje korupcije. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Pri izbrisu iz registra lobistov gre zgolj za upravne sankcije, po katerih komisija posega zgolj v primeru, če registrirani lobist ne poroča. Vse ostale kršitve pa spadajo v prekrškovni ali kazenski postopek. “Do spremembe v letu 2020 smo lahko vodili tako upravne postopke kot prekrškovne postopke, sedaj pa so vse možne kršitve s področja lobiranja prekrški in je zakonska določba, da če je nekaj določeno kot prekršek, ne moreš hkrati voditi tudi upravnega postopka,” je pojasnil.

Prav tako pa ni mogoče hkrati voditi prekrškovnega in kazenskega postopka. Če bi komisija zoper lobista vodila prekrškovni postopek, bi s tem namreč ogrozila kazenski postopek, izbris iz registra pa lobistu nebi preprečil nelegalnega opravljanja posla, je še dodal.

Združenje za zakonito lobiranje Slovenije je v sredo v luči razkritij o “dejanjih samooklicanih lobistov” izrazilo “obsodbo korupcije, podkupovanja in vseh ostalih nesprejemljivih praks, ki spodkopavajo demokratično strukturo države”. Izpostavili so zavezanost transparentnosti, integriteti in etiki in se zavzeli za institucionalizacijo poklica lobista. Javno so pozvali k urgentnemu sestanku z ministrstvom za pravosodje in KPK. Menijo namreč, da bi morala biti sistemska korupcija korektno sankcionirana.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje