Premier Golob: Naredili smo preskok pri reševanju krize na Bližnjem vzhodu

Svet 27. Okt 202311:15 7 komentarjev
Robert Golob.
Foto: REUTERS/Yves Herman

Vključitev poziva k čimprejšnji organizaciji mednarodne mirovne konference za Bližnji vzhod v sklepe četrtkovih pogovorov evropskih voditeljev EU v Bruslju je pomemben preskok, je prepričan premier Robert Golob. "Mislim, da je bil včeraj narejen en pomemben preskok, ki so ga potrdile vse članice Evropske unije. To je, da se je na špansko pobudo, tudi Slovenija se ji je z veseljem pridružila, vključil poziv k temu, da se v čim krajšem času organizira mednarodna mirovna konferenca za Bližnji vzhod," je povedal.

Na četrtkovih pogovorih voditeljev držav članic EU o zaostritvi napetosti na Bližnjem vzhodu je bil narejen pomemben preskok, saj so v sklepe vključili tudi poziv k čimprejšnji organizaciji mednarodne mirovne konference, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal premier Robert Golob. Pri tem so članice ohranile enotnost, je poudaril.

“Mislim, da je bil včeraj narejen en pomemben preskok, ki so ga potrdile vse članice Evropske unije. To je, da se je na špansko pobudo, tudi Slovenija se ji je z veseljem pridružila, vključil poziv k temu, da se v čim krajšem času organizira mednarodna mirovna konferenca za Bližnji vzhod,” je o četrtkovi večurni razpravi voditeljev o zaostritvi bližnjevzhodnega konflikta povedal premier Robert Golob.

To je namreč po njegovem mnenju pravi način za preprečitev širjenja konflikta po regiji, obenem pa zagotavlja, da bodo pozivi k zaščiti civilistov na obeh straneh “imeli neko perspektivo”.

“Ta deklaracija je dober kompromis, ker smo na eni strani uspeli uveljaviti mirovna prizadevanja, za katerimi stoji tudi Državni zbor Republike Slovenije, in hkrati enotnost Evropske unije,” je povedal premier. Pri tem je poudaril, da so v razpravi upoštevali tudi zunanjepolitična stališča, ki jih je določil DZ.

Kakšna bo vloga Slovenije?

V odgovoru na vprašanje o vlogi Slovenije pri reševanju bližnjevzhodnega konflikta pa je dejal, da gre za tako kompleksno vprašanje, da nobena država sama ne more bistveno vplivati nanj. Podprl je rešitev dveh držav na Bližnjem vzhodu.

Da so voditelji v razpravi pokazali enotnost, je že na novinarski konferenci po koncu prvega dne zasedanja poudaril tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Pozvali so k humanitarnim premorom v spopadih med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas, da bi omogočili dostavo humanitarne pomoči na območje Gaze.

EU je tudi pripravljena igrati večjo vlogo in prispevati k oživitvi političnega procesa na temelju rešitve dveh držav. Voditelji so po Michelovih navedbah podprli pripravo mednarodne mirovne konference, ki naj bi potekala kmalu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje