Tonin vabi odpadnike SDS: Dobrodošli v poslanskih klopeh NSi

N1 video 31. Mar 202409:15 13 komentarjev

Predsednik NSi Matej Tonin je za N1 pojasnil, zakaj ni mogel izpolniti želje Ljudmile Novak, da bi bila nosilka strankine liste za evropske volitve. Prav tako je povedal, ali bo odstopil, če sam kot nosilec ne bo izvoljen za evropskega poslanca. Je pa tudi javno povabil tri neposlušne poslance SDS, da prestopijo v vrste NSi. Pa verjame, da je to realno? Bosta z Anžetom Logarjem po prihodnjih volitvah ponudila svojega skupnega mandatarskega kandidata in kaj se bo zgodilo, če SDS to zavrne?

Druga parlamentarna stranka, ki je po SDS v celoti predstavila svojo listo za junijske evropske volitve, je Nova Slovenija.

Njen predsednik Matej Tonin, ki je bil določen tudi za nosilca liste, je v oddaji N1 STUDIO povedal, da to sploh ni bila njegova želja, a je na koncu popustil želji stranke. Poudaril je, da bo v primeru izvolitve za evropskega poslanca na oktobrskem volilnem kongresu ponovno kandidiral za predsednika stranke.

Kaj pa če ne bo? Kakšne bodo posledice, bo odstopil z mesta predsednika ali pa na kongresu ne bo več kandidiral?

Po številnih ugibanjih o tem, ali bo na listi tudi sedanja evropska poslanka NSi in nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak, je postalo jasno, da bo na zadnjem, devetem mestu.

Ob predstavitvi liste je tudi dejala, da ji predsednik (Tonin, op. a.) prve želje ni izpolnil, drugo pa ji je.

Ljudmila Novak, NSi
Foto: Bobo

Želela je namreč ponovno kandidirati kot nosilka liste, je v našem studiu potrdil tudi Matej Tonin. Zakaj ji ni izpolnil te želje, pa v spodnjem posnetku.

Za razliko od drugih dveh slovenskih članic Evropske ljudske stranke (EPP) – SDS in SLS – so v NSi na kongresu v Bukarešti podprli vodilno kandidatko EPP, sedanjo predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen.

Nima pa še podpore NSi, ko bo oziroma če bo glasovanje o njej v evropskem parlamentu. Zakaj ne in od česa je to odvisno?

Predsednika Nove Slovenije smo tudi vprašali, ali je že povabil neposlušne poslance SDS Anžeta Logarja, Evo Irgl in Dejana Kaloha, ki zdaj brez funkcij v odborih sedijo tik ob poslancih NSi, da prestopijo v njihove vrste.

Eva Irgl, Anže Logar
Poslanska skupina NSi, v ozadju nova soseda Anže Logar in Eva Irgl (Foto: Borut Živulović/Bobo)

“V hecu sem jim to že predlagal, da,” je odgovoril Tonin. Na naše vztrajanje, ali ne bi bila to občutna okrepitev poslanskih vrst NSi, pa je odvrnil: “Da, želim si okrepitve poslanske skupine, če imajo to željo, dobrodošli v poslanskih klopeh Nove Slovenije. Mi jih z veseljem sprejmemo, naša vrata so jim odprta.”

Ne verjame pa, da se bodo odločili za to možnost. Zakaj ne, pa v videu spodaj.

Tonin je pred nekaj meseci na TV Slovenija ob komentiranju javnomnenjske podpore desnici dejal: “Če seštejete odstotke SDS, Nove Slovenije in Anžeta Logarja, smo na tistem, kar imamo danes. Je pa zanimivo prestrukturiranje – če seštejete Logarjeve glasove in naše glasove, imamo v tem desnosredinskem bloku večino, to pa je vsekakor spodbudno za prihodnjo prenovo slovenske desne sredine.”

Matej Tonin, NSi
Foto: Uroš Kokol/N1

Zato smo ga vprašali, ali to pomeni, da če bosta po prihodnjih parlamentarnih volitvah NSi in morebitna Logarjeva stranka skupaj zbrali več poslancev kot SDS, da bosta ponudili svojega, skupnega mandatarskega kandidata.

Namero je potrdil, sledilo pa je še vprašanje, kaj bodo storili v primeru, da SDS kot morebitna relativna zmagovalka volitev to zavrne in vztraja, da vlado vodi njen kandidat za mandatarja – torej najverjetneje ponovno Janez Janša, v čigar vlado NSi ne namerava več vstopiti. Ali to pomeni, da bodo šli v vlado s strankami levega pola, celo z morebitnimi novimi obrazi, do katerih je Tonin zelo kritičen?

Celotno oddajo si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje