HSE s 67 milijonov odškodnine: “To je velik uspeh na mednarodnem sodnem parketu”

Gospodarstvo 18. Jul 202315:47 0 komentarjev
hse
Žiga Živulović jr./BOBO

Rudnik in termoelektrarna Ugljevik iz BiH mora Elektrogospodarstvu Slovenije, ki je pravni predhodnik Holdinga slovenske elektrarne (HSE), zaradi nedobavljene elektrike od junija 2011 plačati 67 milijonov evrov z zamudnimi obrestmi, je odločilo arbitražno sodišče v Beogradu. Gre za velik uspeh na mednarodnem sodnem parketu, so zapisali v HSE.

Arbitražno sodišče s sedežem v Beogradu je po skoraj desetih letih izdalo delno odločbo, da je družba Elektrogospodarstvo Slovenije (EGS) upravičena do izplačila 67 milijonov evrov nadomestila iz naslova nedobavljene električne energije iz Termoelektrarne Ugljevik v Republiki Srbski v obdobju od junija 2011 do decembra 2021 ter zamudnih obresti od 1. januarja 2022 do dneva plačila, so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v HSE.

Po besedah generalnega direktorja holdinga Tomaža Štoklja gre za izjemni uspeh HSE v dolgotrajnem postopku uveljavljanja nesporne pravice slovenskega elektrogospodarstva iz naslova preteklih vlaganj. Zoper odločitev sodišča pritožba ni več možna.

Zgodba se je začela v 80. letih prejšnjega stoletja, ko sta bili Slovenija in BiH del skupne države. Elektrogospodarstvo, v katerem je bila združena vsa energetika v Sloveniji, je tedaj sofinanciralo gradnjo termoelektrarne in rudnika Ugljevik. V zameno naj bi v naslednjih letih od tam prejemali električno energijo. Termoelektrarna Ugljevik je bila končana leta 1985, EGS pa je elektriko dobivalo do leta 1991. Po začetku vojne v BiH in na Hrvaškem so bile omrežne povezave prekinjene, s tem pa tudi dobava elektrike.

Tomaž Štokelj, HSE
Generalni direktor HSE Tomaž Štokelj. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

“Dolgoletni trud je poplačan”

Kot so pojasnili v HSE, spor povezan z vlaganji v termoelektrarno sega v junij 2014. Takrat je HSE zoper družbo Rudnik in termoelektrarna Ugljevik vložil zahtevo za ad hoc arbitražo s sedežem v Beogradu. Gre za spor v zvezi z vlaganji v izgradnjo rudnika in termoelektrarne ter skupaj več kot 5 TWh nedobavljene dolgovane električne energije.

“Dolgoletni trud strokovne ekipe HSE, ki je skupaj s sodelujočimi odvetniki nastopala v arbitraži, je poplačan. Gre za še en velik korak v postopkih zoper tuje subjekte pred tujimi forumi, na katerega smo lahko upravičeno ponosni,” so v HSE povzeli poslovnega direktorja Uroša Podobnika.

Kot so spomnili v HSE, gre za že njihov drugi veliki uspeh na mednarodnem sodnem parketu. Spomnili so na izvensodno poravnavo, skupaj vredno 261 milijonov evrov, ki sta jo HSE in Teš leta 2021 v korist Teša podpisala s skupino General Electric.

V nadaljevanju postopka bo arbitražni tribunal po pojasnilih HSE odločalo še o višini obresti za obdobje med 12. junijem 2011 in 31. decembrom 2021.

hse
Srdjan Živulović/BOBO

Odprto ostaja še vprašanje nedobave električne energije od 1. januarja lani dalje ter arbitražni postopek zoper državo BiH pred mednarodnim sodiščem v New Yorku, v katerem se bosta ugotavljala temelj odškodninske terjatve in višina škode iz naslova kršitev pravil o zaščiti tujih investicij. Ta postopek se bo po večletnem mirovanju nadaljeval po zaključku ad hoc arbitraže, so zapisali v HSE.

Kot je danes poročal Dnevnik, je HSE po poročanju bosanskih medijev od termoelektrarne zahteval 80 milijonov evrov glavnice in 65 milijonov evrov zamudnih obresti. V HSE naj bi si po neuradnih informacijah časnika prizadevali, da bi dosojeno odškodnino dobili vrnjeno v naravi, bodisi v obliki lastniškega deleža v Ugljeviku bodisi v obliki električne energije iz elektroenergetskega sistema BiH.

Ne glede na to, da družbo EGS po sklepu vlade v arbitražah zastopa HSE, prisojena odškodnina pripada EGS. Del odškodnine bo tako prejela država v svoj proračun, del pa HSE.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!