Kakšni bodo epidemiološki ukrepi v šolah

Koronavirus 09. Avg 202213:19 > 16:41 0 komentarjev
maska korona šola
Profimedia

Danes se je sestala delovna skupina Nacionalnega inštituta za javno zdravje, zadolžena za področje vzgoje in izobraževanja. Uskladila je epidemiološke ukrepe, ki bodo v vrtcih in šolah veljali v prihajajočem šolskem letu. Samotestiranje učencev bo po njihovem predlogu, ki ga mora potrditi vlada, priporočeno, obvezno tedensko testiranje pa bo stopilo v veljavo le v primeru, če bi bilo zaradi kriznih epidemičnih razmer ogroženo delovanje zdravstvenega sistema.

Vlada Roberta Goloba je napovedala drugačno upravljanje epidemije od svoje predhodnice in obljubila, da bo imela stroka glavno besedo pri odrejanju ukrepov. Posvetovalna skupina, ki jo vodi glavni epidemiolog NIJZ Mario Fafangel, ima poleg njega še deset članov, ki so hkrati vodje delovnih skupin s posameznih področij. Danes se je sestala delovna skupina za vzgojo in izobraževanje, ki jo vodi epidemiologinja in nekdanja direktorica NIJZ Nina Pirnat. Člani skupine so Ana Hojs, Simona Uršič in Eva Grilc iz NIJZ, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj, predsednik zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Gregor Pečan, predsednica Društva ravnateljev srednjih šol Nives Počkar, ravnatelj osnovne šole Škofljica Roman Brunšek, Andreja Kukec s katedre za javno zdravje ljubljanske medicinske fakultete, strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn ter raziskovalka, predavateljica, nekdanja generalna direktorica za visoko šolstvo na šolskem ministrstvu in članica covid-19 sledilnika Jana Javornik.

Na današnjem sestanku so razpravljali o predlogih ukrepov v prihajajočem šolskem letu, ki bodo uvedeni po enem od dveh scenarijev. Prvi scenarij bo veljal za primer, da bo, podobno kot zdaj omikron, prevladovala različica koronavirusa, ki se naglo širi v vseh skupinah prebivalstva in pri večini ne povzroča težjega poteka covida-19, ki bi zahteval bolnišnično zdravljenje. Drugi scenarij bi v veljavo stopil v primeru naglega širjenja različice koronavirusa, ki bi povzročila težji potek covida-19 v tako velikem deležu, da bi brez dodatnih javnozdravstvenih ukrepov nastopila preobremenitev zdravstvenega sistema na vseh ravneh.

V primeru prvega scenarija bodo za otroke, ki obiskujejo vrtec, in šolarje priporočili samotestiranje v domačem okolju, a le za tiste s simptomi okužbe in tiste, ki so bili v stiku z okuženo osebo. V primeru drugega scenarija se bodo predvidoma samotestirali vsi, obvezno vsaj enkrat na teden. Komplete za domače samotestiranje bo, podobno kot lani, mogoče s kartico zdravstvenega zavarovanja brezplačno prevzeti v lekarnah. Možno bo tudi testiranje v šolskih prostorih, kar naj bi bila predvsem želja staršev otrok, ki obiskujejo šole s prilagojenim programom.

“Že to, da sodelujemo z NIJZ že od julija, da smo vključeni vsi predstavniki od vrtcev do fakultet, nam daje upanje, da se ne bo ponovilo, kar se je dogajalo – da smo bili (o ukrepih) informirani prek medijev,” je za Televizijo Slovenija povedala predstavnica ravnateljev Nives Počkar. “To stalno sodelovanje je zelo pomembno, saj si vsi želimo, da bi šole ostale odprte. Vse naše delo, tudi sodelovanje z ministrstvom za izobraževanje gre v smeri, da bodo šole odprte. Ob vseh ukrepih, ki pa bodo bolj mehki, in predvsem bo odgovornost prenesena na posameznika.”

Poleg testiranja so bili tema pogovorov tudi drugi ukrepi, s katerimi bodo zagotovili varno okolje za vse, med njimi ustrezno prezračevanje prostorov in higienski ukrepi, kot je umivanje rok. “Tiste s simptomi okužbe in tiste, ki so bili v tveganem stiku z okuženimi, pozivamo, da se sami testirajo na koronavirus in da naj ne hodijo bolni v službo, šolo ali vrtec,” je še povedala Počkarjeva. “Iz tega bo nastala okrožnica, s katero bodo ravnatelji obveščeni. Pogovarjali smo se tudi o razbremenitvi vodenja evidenc, ki ne bodo tako obsežne kot do zdaj,” je pojasnila.

Posvetovalna skupina za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 je sestavljena iz predstavnikov enajstih delovnih skupin: skupine za naloge koordinacije, za epidemiološko spremljanje in odzivanje, za okoljske dejavnike in higieno, za klinično obravnavo in zdravljenje, za mikrobiološko diagnostiko in spremljanje, za cepljenje, za modeliranje covida-19, za družbene in komunikacijske vidike, za vzgojo in izobraževanje, za domove za starejše občane in socialnovarstvene zavode ter za dolgi covid-19 in duševno zdravje. Skupaj je članov delovnih skupin več kot sto.

V Sloveniji trenutno prevladuje zelo nalezljiva različica omikrona BA.5, ki ima največji imunski pobeg od doslej znanih različic. To pomeni, da se pogosto okužijo tudi cepljeni in prebolevniki. Včeraj sta bili potrjeni 2.402 novi okužbi.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!