Nemško govoreča skupnost pri varuhu: želijo si, da jih Slovenija prizna

Slovenija 03. Apr 202319:27 4 komentarji
Peter Svetina
Varuh človekovih pravic Peter Svetina. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je sestal s predstavniki nemško govoreče skupnosti, razprava pa je med drugim potekala o njihovem priznanju. Nemško govoreča skupnost si v Sloveniji želi tudi možnost aktivnega sodelovanja pri ureditvi svojega pravnega položaja, so sporočili iz urada varuha človekovih pravic.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je sprejel predstavnike nemško govoreče skupnosti v Sloveniji, ki so ga seznanili s svojimi dolgoletnimi prizadevanji, da bi Slovenija uradno priznala nemško govorečo manjšino.

Nova predsednica Zveze kulturnih društev nemško govoreče narodne skupnosti v Sloveniji Urška Kop, predsednik Zveze kulturnih društev Kočevarjev in Štajercev v Sloveniji Jan Schaller in predsednica Kulturnega društva nemško govorečih žena Mostovi iz Maribora Veronika Haring so varuhu človekovih pravic predstavili še pozive k izvajanju Evropske listine o regionalnih manjšinskih jezikih v krajih, kjer živijo narodne skupnosti v Sloveniji.

Gostje so varuha še seznanili, da so pripravili publikacijo z naslovom Pravna enakopravnost nemško govoreče narodne skupnosti v Sloveniji z italijansko in madžarsko narodno skupnostjo, ki bi lahko služila za razmislek o možnih rešitvah. Povedali so mu tudi, da se določila t. i. kulturnega sporazuma, ki sta ga leta 2002 podpisali Slovenija in Avstrija, ne izvajajo.

Ta dvostranska pogodba ureja pravice nemško govoreče skupine v Sloveniji. Slovenska vlada je v skladu z njo dolžna zagotoviti, da skupina, ki šteje nekaj tisoč ljudi, v polnosti razvija svojo jezikovno in drugo identiteto.

Varuh človekovih pravic je poudaril, da gre pri urejanju posebnih pravic narodnih skupnosti v prvi vrsti za politično vprašanje. Institucija varuha je na potrebo po opredelitvi do zahtev po priznanju statusa manjšin pristojne državne organe že večkrat opozarjala, in sicer že leta 2003, pa tudi v letu 2007. Varuh pričakuje ustrezen dialog države z njimi, preučil pa bo tudi nekatera vprašanja, izpostavljena na današnjem sestanku, so sporočili iz njegovega urada.

Za uradno priznanje nemško govoreče skupnosti v Sloveniji si prizadeva tudi Avstrija.

Svetovalni odbor o Okvirni konvenciji Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin je v mnenju, objavljenem septembra lani, pozval slovenske oblasti, naj okrepijo pravno varstvo nemško govoreče skupnosti in novih narodnih skupnosti. Pozval jih je tudi, naj razmislijo o tem, da se tem skupnostim omogoči dostop do ustavno zaščitenih manjšinskih pravic.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje