“Kriza na Bližnjem vzhodu je konkreten primer neukrepanja Varnostnega sveta ZN”

Slovenija 06. Nov 202313:46 > 17:18 0 komentarjev
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije, Tanja Fajon
Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije/X

Slovenija in Alžirija si prizadevata za mir na Bližnjem vzhodu, je zunanja ministrica Tanja Fajon dejala ob obisku alžirskega zunanjega ministra Ahmeda Attafa. Poudarila je, da se Slovenija zavzema za čimprejšnje humanitarno premirje, Attaf pa je zaostrovanje razmer v Gazi označil kot konkreten primer neukrepanja Varnostnega sveta ZN.

“Državi si delita zavzemanje za mir na Bližnjem vzhodu. Zaščita civilistov, krepitev humanitarne pomoči v Gazi in preprečitev, da se konflikt ne razširi, je za nas izjemnega pomena. To so prizadevanja Slovenije v mednarodni skupnosti,” je na skupni novinarski konferenci dejala Tanja Fajon. Poudarila je, da se Slovenija zavzema tudi za čimprejšnje humanitarno premirje, ki bi nato vodilo do prekinitve ognja.

“Dejstvo je, da smo zadnjih 15 let ali več zanemarjali bližnjevzhodni mirovni proces, zdaj pa imamo ponovno priložnost, da z oživitvijo tega procesa naredimo konkretne korake k oblikovanju rešitve dveh držav,” je še dodala.

Tudi alžirski zunanji minister Ahmed Attaf je opozoril na zaostrovanje razmer v Gazi in krizo na Bližnjem vzhodu označil za konkreten primer neukrepanja Varnostnega sveta ZN, ki po njegovem mnenju trenutno ne izpolnjuje pričakovanj članic po ohranjanju in vzdrževanju miru v mednarodni skupnosti. “Stališče Slovenije o Bližnjem vzhodu je zelo cenjeno,” je dodal.

Slovenija v Alžiriji odpira veleposlaništvo, Alžirija pa v Slovenijo pošilja veleposlanika

V okviru obiska bosta ministra sicer razpravljala o krepitvi sodelovanja med državama, zlasti na področju gospodarstva in v okviru bodočega delovanja kot nestalni članici Varnostnega sveta ZN v obdobju 2024-2025.

Alžirija je za Slovenijo tretja najpomembnejša gospodarska partnerica v Afriki, je dejala ministrica in spomnila, da sta državi lani podpisali sporazum o gospodarskem sodelovanju. “Področja, kjer vidimo možnosti za nadaljnje sodelovanje, so obnovljivi viri energije, kmetijstvo in čebelarstvo, digitalizacija, umetna inteligenca in nove tehnologije, seveda pa tu ne moremo mimo energetike,” je poudarila.

Sodelovanje na področju energetike se je namreč okrepilo novembra lani, ko je veletrgovec s plinom Geoplin z alžirskim energetskim velikanom Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Geoplin tako od 1. januarja zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije, triletna pogodba pa predvideva dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina letno, kar naj bi pokrilo okoli tretjino slovenskih potreb.

“Izpostavila bi še, da smo v postopku odpiranja veleposlaništva v Alžiriji. Tudi Alžirija napoveduje podobne korake in nedvomno bo to še dodatno okrepilo naše sodelovanje v prihodnje,” je dejala in dodala, da je Slovenija oktobra v Alžirijo napotila začasnega odpravnika poslov, ki je začel s postopki odpiranja slovenskega veleposlaništva.

Ahmed Attaf
Žiga Živulović jr./BOBO

Alžirski minister je medtem naznanil, da bo država kmalu zaprosila za akreditacijo prvega alžirskega veleposlanika v Sloveniji.

“Z veseljem sporočam, da se je Alžirija pridružila Mednarodnemu raziskovalnemu centru za umetno inteligenco pod okriljem Unesca s sedežem v Sloveniji,” je dejal Attaf in dodal, da si Alžirija želi okrepiti sodelovanje na področju digitalne ekonomije, turizma ter informacijske in komunikacijske tehnologije.

Ministra bosta med obiskom razpravljala tudi o podpisu memoranduma o sodelovanju med ministrstvoma za zunanje zadeve.

S Pirc Musar tudi o ilegalnih prestopih meje

Alžirskega ministra sta sprejeli tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in predsednica republike Nataša Pirc Musar. S predsednico republike sta govorila o dvostranskem sodelovanju, razmerah v svetu ter pomenu trajnostnega razvoja in prilagajanja na podnebne spremembe, piše na spletni strani predsednice.

Ahmed Attaf, Urška Klakočar Zupančič
Matija Sušnik/DZ

S Klakočar Zupančič sta izpostavila odlične prijateljske odnose med državama, ki se odražajo v intenzivnih stikih na najvišji ravni, vzpostavitvi parlamentarnih skupin prijateljstva in vzajemnem odpiranju diplomatskih predstavništev v Ljubljani in Alžiru. Predsednica se je ministru zahvalila za celovit in uravnotežen pristop Alžirije pri reševanju ilegalnih migracij, s katerimi se Slovenija sooča predvsem po balkanski migracijski poti.

Kot trenutno najbolj ključno pa sta v pogovoru izpostavila medsebojno podporo in sodelovanje Slovenije in Alžirije v času njune kandidature in sedaj nestalnega članstva v VS ZN ter se strinjala, da državi delita skupno odgovornost pri prizadevanju za čimprejšnjo rešitev konflikta in vzpostavitev miru na Bližnjem vzhodu, so sporočili iz državnega zbora.

Sprejem alzirskega zunanjega ministra Ahmeda Attafe pri predsednici republike Natasi Pirc Musar.
Bor Slana/STA

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!